"Bâtıl şeyleri iyice tasvir, sâfi zihinleri idlâldir." cümlesinin izahını yapar mısınız?

Yazar: Sorularla Risale, 08-4-2009

Batıl fikirleri etraflı ve derinlemesine izah etikten sonra, bu fikri çürütmeye kalkmak şeklindeki metot, safi zihinler için  riskler ve tehlikeler taşır.

Safi zihinden kast edilen şey; avam ve derin meselelere girmeye kabiliyeti olmayan basit düşünceli insanlardır. Bu insanlar da ekseriyeti teşkil ettiği için, irşat ve nasihatte, batılı genişçe tasvir edip açmak bu insanları şüphe ve inkara sürükleyebilir. Bu yüzden batıl fikir ve düşünceleri genişçe izah etmeden çürütmek gerekir. Risale-i Nurların tarzı bu minval üzeredir. Yani Nurlar, batılı saklı ve gizli tutup, esaslarını ve fikirlerini temelden çürütüyor.

Risale-i Nur, muhatabına batılın reklamını ve izahatını yapmıyor. Sadece o yanlış ve batıl  düşüncenin esassız ve çürük noktalarını gösteriyor. Teferruata girmeyerek, zihinleri bulandırmıyor.

Eski zamanlarda yazılan kitaplara dikkat ile bakıldığında, önce batılı güzelce ve etraflıca tasvir edip izahını yapar sonra da onu çürütmeye başlar. Bu yöntem ise batılın talim ve yayılmasında önemli bir araçtır. Hatta felsefiyi çürütmek için yazılan kitapları okuyanlar, felsefede  boğulup çıkamıyorlar. Faydadan ziyade zarar görüyorlar.

Belki bu gibi kitaplar ehil ve uzman olanlar için güzel bir kaynak olabilir, lakin avam için iyi bir irşat olmayacağı muhakkaktır.

Okunma Sayısı : 4734


Pdf Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !