Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Bâtıl şeyleri iyice tasvir, sâfi zihinleri idlâldir." cümlesinin izahını yapar mısınız?

Yazar: Sorularla Risale, 08-4-2009

Batıl fikirleri etraflı ve derinlemesine izah etikten sonra, bu fikri çürütmeye kalkmak şeklindeki metot, safi zihinler için  riskler ve tehlikeler taşır.

Safi zihinden kast edilen şey; avam ve derin meselelere girmeye kabiliyeti olmayan basit düşünceli insanlardır. Bu insanlar da ekseriyeti teşkil ettiği için, irşat ve nasihatte, batılı genişçe tasvir edip açmak, bu insanları şüphe ve inkara sürükleyebilir. Bu yüzden batıl fikir ve düşünceleri genişçe izah etmeden çürütmek gerekir. Risale-i Nurların tarzı bu minval üzeredir. Yani Nurlar, batılı saklı ve gizli tutup, esaslarını ve fikirlerini temelden çürütüyor.

Risale-i Nur, muhatabına batılın reklamını ve izahatını yapmıyor. Sadece o yanlış ve batıl  düşüncenin esassız ve çürük noktalarını gösteriyor. Teferruata girmeyerek, zihinleri bulandırmıyor.

Eski zamanlarda yazılan kitaplara dikkat ile bakıldığında, önce batılı güzelce ve etraflıca tasvir edip izahını yapar sonra da onu çürütmeye başlar. Bu yöntem ise batılın talim ve yayılmasında önemli bir araçtır. Hatta felsefiyi çürütmek için yazılan kitapları okuyanlar, felsefede boğulup çıkamıyorlar. Faydadan ziyade zarar görüyorlar.

Belki bu gibi kitaplar ehil ve uzman olanlar için güzel bir kaynak olabilir, lakin avam için iyi bir irşat olmayacağı muhakkaktır.

Okunma Sayısı : 6132


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

karolin 14-Mart-2017 16:55:35

Risale-ı nuru hazmettikten sonra bu gibi şüphe,felsefe okumakta sakınca var mı?Kabul etmek niyetiyle değil,sadece onların da düşüncelerini merak gayesiyle okumak yani?

Editör 14-Mart-2017 17:51:46

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İlmi ve manevi kuvvetine güveniyorsan okuyabilirsin. Yüzme bilenin denize girmesi caizken bilmeyenin girmesi caiz değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör