"Meselâ, hadsiz masnuattan, yalnız cüz’î bir misal olarak, insan başı içinde bir hardal küçüklüğünde bir yerde yerleştirilen kuvve-i hafızaya bakıyoruz..." Bilgisayarların yüzlerce binlerce GB'lık hard diskleri çıktı. Bu Üstad'ın misalini zayıflatır mı?

Teknolojinin ürettiği bellekler, insan hafızasının zayıf ve basit bir taklididir. Nasıl insanoğlu bir sineğin kanadını icat edip can veremiyor ise, aynı şekilde adi bir taklit hükmünde olan teknolojik bellekler de İlahi sanat olan insan hafızasına yetişemez, onu katiyetle geçemez. Zira teknoloji bu insan hafızasının ürünüdür.

İnsan hafızası mükemmel bir işlemci ve mükemmel bir arşivleme sistemi sayesinde ortalama  yetmiş yıllık bütün sesleri ve görüntüleri mükemmel bir çözünürlük ve  ses kalitesi ile depolayabiliyor. Böyle mucize suretinde olan İlahi bir sanatı, beşerin adi  bir taklidi ile kıyas etmek gerçekten komik ve saçma bir kıyaslamadır.

İnsan hafızasının kaç yottabayt olduğunu teknoloji bile tahmin edemezken, bir iki terabaytlık bilgisayarları insan hafızası ile mukayese etmek ancak bilgisizlik ile izah edilebilir. (1 YB = 1.099.511.627.776 TB)

Sorularla Risale
Yazdır   Kapat