Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

Risale-i Nur okurken en iyi şekilde nasıl istifade edebiliriz? Sesli okumak mı, sessiz okumak mı? Çok okumak mı, düşünerek az okumak mı? Okuma sırası?.. Ayrıca Cevşen ve sair evradları okumanın Risale-i Nur'dan istifadeye faydası var mı?

Yazar: Sorularla Risale, 09-11-2006

Risale-i Nur, Kur'an-ı Kerim'in harika bir tefsiridir. Böyle kıymetli bir eserden istifade etmek büyük bir nimettir, bir ayrıcalıktır.

Okurken şu gibi esaslara dikkat edilse, istifade çok daha fazla olur diye düşünmekteyiz:

• Başkalarına anlatmak için değil, kendi nefsimize hitap ederek okumak.

• Az da olsa her gün okumak.

• Küçük Sözler, Yirmi Üçüncü SözHaşir Risalesi gibi daha kolay anlaşılabilen risalelere öncelik vermek.

• Bilinmeyen kelimelerle ilgili lügat çalışması yapmak. Bir insan her ay bir risalenin kelimelerini çıkararak okusa, bir yıl gibi bir sürede çok mesafe alabilir.

• Çevremizde Nur dersleri yapılıyorsa düzenli olarak takip etmek, yapılmıyorsa da başlatmak.

• Seviyesi iyi kimselerle ön çalışmalı dersler yapmak. Mesela, bir hafta önceden belirlenen bir derse hazırlanıp gelmek, başkalarıyla bu konuyu enine boyuna müzakere etmek son derece faydalı olacaktır.

• "Ya Rabbi, bu eserleri anlamayı ve yaşamayı nasip eyle." şeklinde dualar etmek.

• Her gün hiç olmazsa on beş dakika sesli okumak, hem okuyuşu düzgünleştirir, hem telaffuzu güzelleştirir.

• Ayrıca sessiz olarak da yoğun bir şekilde okumak gerekir. Külliyetle dalmak mühimdir.

• Okuduğumuzu başkalarıyla paylaşmak önemlidir. İlim, paylaşıldıkça artar ve bereketlenir.

• Başlangıçta anlamasak da çok okumak, sonraki okuyuşlarda ise anlama ağırlıklı okumak daha faydalı olacaktır.

• Cevşen ve sair evradları okumanın Risale-i Nur'dan istifadeye ve feyz almaya büyük faydası vardır. Bunlar insanın ulvi latifelerini geliştirir, ona kıvam ve kalite kazandırır.

Kitap sıralaması olarak da tavsiye edilen;

1. Önce imani bir bahis, ardından bir lâhika şeklinde olabilir. Sözler, Tarihçe-i Hayat; Mektubat, Kastamonu Lâhikası; Lem'alar, Emirdağ Lâhikası; Şualar, Barla Lâhikası; Mesnevi-i Nuriye, Sikke-i Tasdik-i Gaybi; Asa-yı Musa, İşarâtül İcaz, Muhâkemat şeklinde sıralanabilir.

2. Önce imani eserler, ardından lahika kitapları okumak, Sözler, Mektubat, Lem'alar, Şualar, Mesnevi-i Nuriye, Asa-yı Musa, Tarihçe-i Hayat, Emirdağ Lâhikası, Barla Lâhikası, Kastamonu Lahikası, Sikke-i Tasdik-i Gaybi, İşaratü'l İ'caz, Muhâkemat şeklinde sıralanabilir.

Bunların dışındada farklı okuma metodları şüphesiz ki vardır. Artık herkes kendi yapısı ve kabiliyetine göre Risale-i Nur eserlerine müteveccih olmalı.

İlave bilgi için tıklayınız:

Risale-i Nur'u Okuma ve Anlama Teknikleri

Okunma Sayısı : 98993


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

SEMANUR 16-Mart-2008

ALLAH RAZI OLSUN RABBİM OKUYUPTA ANLAMAYI NASİB ETSİN İNŞALLAH

Fehim 22-Şubat-2010

amin ..amin..amin

öslemm 08-Temmuz-2010

allah razı olsun

teşekkietme 13-Ağustos-2010

Ben 9-10 yaşlarında tanıdım risale-i nur-u ve buna en büyük sebep Bediüzzaman hazretlerine aşık dedemdir.Küçükken,dedem hep anlatırdı,bediüzzaman dede derdim..Dedem bana risale i nur un en eski ve ağır kitaplarını okutur ve her cümleyi bana açıklardı ve derdi ki;düşünerek oku,sesli oku kimse yoksa bile melekler dinlemeye gelir ben de hep öyle okurdum...Sizlerede tavsiye ediyorum.Bir de derdi ki sürekli bu kitapları okursan bediüzzaman hazretlerinin talabesi olursun,çok sevinirdim.Hatta rüyamda bile görmüştüm:gene seli sesli risale okuyorum rahmetli anneannem cennetten ölü insanları getiriyor bana "oku,ihtiyacımız var diyordu"...Buna sebep dedemdir,Allah dedemden ve sizlerden razı olsun... Paylaşmak istedim...Hayırlı ramazanlar

mütekellim 07-Ekim-2011

Allah razı olsun, gayet güzel bir cevap verilmiş.

zühre nur 19-Ekim-2011

elhamdülillah...cenab-ı hakka binlerce şükür olsunki bu eserleri okumayı bizlere nasip etti RABBİM değerini bilenlerden eylesin inşaALLAH...

turkmaestro 22-Ağustos-2012 23:33:57

Risale-i Nurlarla tanışmam lise yıllarımda vuku bulmuştu. Bir Ramazan ayında, kitabevinden geçerken camekanda bir kitap ilgimi çekmişti. Ramazanı İktisadi Şükür Risalesi. Risaleden bir kaç cümle okudum. İnanılmaz bir tesbit. O yıllardan bu yana elimden geldiğince okudum. Allah, üstadımızdan razı olsun. Çok şey öğrendim.

nurettinayaz 08-Nisan-2013 06:25:00

Ya Rabbi, bu eserleri anlamayı ve yaşamayı hepimize nasip eyle, bizi nurunla nurlandır. bize risalei nur talebesi olmayı nasip eyle.

bedirgenç 21-Mayıs-2013 11:20:58

bu sayfayı yeni buldum gerçekten muhteşem olmuş.çok geride kaldık galiba hemde dağlar başında.emeği geçen herkese tşk ediyorum.

ihlasnur 04-Şubat-2014 19:21:15

Dikkat, tefekkür ve devamlı olarak okumak ve anlayan kimselerle müzakere ve mütala ederek okumak. ihsan-ı ilahiyi celbedecek ve anlaşılmasını sağlayacaktır. biiznillah

hnurlu 19-Haziran-2016 17:25:21

Okumak bir şeydir ama herşey o birseyden cikiyor

ihlasnur 28-Eylül-2016 11:47:08

3 Temel prensip. 1 - Dikkat 2 - Tefekkür 3 - Devam

isahalim 15-Aralık-2017 20:43:47

Kitabı eline alıp önce kitabı tanımalı. Mesela Sözler’i eline alıp; kaç sayfa, kaç söz, kaç zeyl vs. diye bakıp, önce kitabı tanımak. Sonra başını kaldırıp zihnen tekrar etmek. 

Birinci ve ikinci okumaları sözlüğe bakmadan, üçüncüde ise sözlüğe bakarak, dördüncü ve devamındakiler içinse paragraf paragraf okuyup, her paragrafı zihninde tekrar ederek ilerlemek. Sonra bahsin bütününü zihninde tekrar etmek. 1 sene bu paragraf paragraf okuma şeklinde okursa, 1 sene sonra ne okursa ne işitirse hafızasında kalır. Zübeyr abi, “Üstad’dan böyle öğrendik” diyor. Zübeyr abinin ifadesi:Hz. Üstad dermiş ki; “bu usulde çalışsanız, 90 yaşına da gelseniz, hafızanız bunamaz.” 

Zübeyr abi, okuma sırası için İMANİ BAHİSLER, MÜDAFAALAR, LAHİKALAR’ın 3’ünü birlikte okumalı, diyor. 

Zübeyr abi: Okuduğunuz kitabın her sayfasından 1 cümle veya veciz bir kısım, eğer mümkünse 2 veya 3 ezberleyin. Böylece kitabı hemen hemen hafızanıza almış olursunuz. Ezberlemek için fazla zorlamayın, ne kadar hafızanızda kalırsa kanaat edin, zamanla çoğalır. 

Zübeyr abi; ezber ile ilgili ayrıca: Lahikalarda Risale-i Nur’u metheden yerleri ezberlemek lazım, çünkü bunlarda müdafaadır. Veciz yerleri ve “Hakikat Çekirdekleri”ni ezberlemeli. 

Zübeyr abi: Okumada sesli ve sessiz tekrar etmek. Mesela 1. Sözü sessiz okudun. Sonra sesli okumak. Bu, kulak hafızasından da istifade ettirir. Sesli olarak iyi okumanın yegane metodu, okuduğunuzu anlamaya çalışmaktır. 

Zübeyr abi: 10 defa okumak yerine, 1 defa yazarak okumak daha faydalıdır. Hizmet niyetiyle kendi nefsimize okumak. Okuyup çıkıp okuyu çıkıp, ilgilendiğimiz müştaklara anlatmak. 

Zübeyr abi: Lahikaları imkan oldukça okumaya çalışınız. 

Zübeyr abi: Üstad bize Arapça Mesnevi’yi evvela bir anda bitirdi. Sonra nihayet 2 sayfayı 8 SAATTE ders vermeye başladı. 

Zübeyr abi: Okurken yanında defter bulundurmak, kaleme sarılmak. Okuduğun yerlerin mealini yazarak, onu kendine mâl etmek. Okumak; ne okuduğunu da okumak !