Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Halbuki, güzel, hayattar, revnaktar, bütün kışırsız, lüb ve kabuksuz iç olan cennette..." ifadesine göre, dünyadaki güzellikler nakıstır demek ki, burayı açar mısınız?

Yazar: Sorularla Risale, 10-10-2018

Dünyadaki güzellikler aslında nakıs değil, dünyaya göre en güzelidir. Dünyada yaratılan her şey, dünyaya göre güzeldir.  Ancak, insanların çoğunluğu dünyadaki güzelliklerin her çeşidini, her inceliğini, her türevini görüp zevk edecek bir imana, bir ihata ve kapasiteye ulaşamıyorlar. Bu yüzden güzelliği sadece zahire ve görsele indirgiyorlar. İnsanların bu noksan bakış açısı, kâinatın güzelliklerini yok etmiyor; sadece insanın âleminde o güzellikleri örtüyor.

Yine de dünyadaki güzellikler; cennete kıyasla sönük ve tadımlıktır. Bu mesele farklı ve konumuzun dışındadır. Üstadımızın asıl vurguladığı nokta; insanların güzellik tanımını sadece görselliğe ve zahire indirgemesidir. Oysa güzelliğin çeşitleri çoktur ve hepsinin ayrı bir lezzeti vardır.

Ağacın dış güzelliğinin yanında, içindeki işleyen fabrika açısından bir de iç güzelliği vardır. Göz ağacın dış güzelliğini okurken, akıl da tefekkür ile ağacın iç güzelliğini okumalıdır. İçte çalışan fabrikanın, topraktan kökler vasıtası ile besin ve mineralleri çekmesi; sonra yavrusu hükmünde olan meyve ve yaprağa ulaştırması en az dış güzellik kadar güzel hakikatlerdir vesselam...

Okunma Sayısı : 83


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !