Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Gözlerimizi açtık, dünya içine saldık. Hatırına gelir mi evvelki gelişimiz? Garip, yetim olmuştuk..." Burayı evvelki geliş ile birlikte izah eder misiniz?

Yazar: Sorularla Risale, 14-9-2018

"Evvelki geliş" ruhlar aleminde bütün insanların Allah’ın “Rabbiniz kim?” sorusuna "kalu bela" ile cevap vermeleridir.

"Kıyamet gününde, biz bundan habersizdik demeyesiniz diye Rabbin Âdemoğullarından, onların bellerinden zürriyetlerini çıkardı, onları kendilerine şahit tuttu ve dedi ki: 'Ben sizin Rabbiniz değil miyim?' (Onlar da), 'Evet (buna) şâhit olduk.', dediler." (A’raf, 7/172)

İnsan ruhlar aleminden anne karnına, anne karnından dünyaya, dünyadan kabre, kabirden haşre haşirden mahşere, mahşerden sırat köprüsüne ve en sonunda da cennet ve cehennem gibi sonsuz bir seyahatin içindedir.

Bu sonsuzluk yolculuğunda insan açısından en önemli aşama dünya hayatıdır. Çünkü bu hayat imtihan yeridir, insan bu imtihanı kazanırsa ahiret hayatı buna göre şekillenecek. Bu hayatta en önemli rehber, delil ve imam ise peygamberler ve onlar vesilesi ile gönderilen kutsal kitaplardır.

Bununla beraber Allah insanı kainat kitabını anlayacak, tartacak ve ölçecek duygu ve cihazlar ile donatmıştır. İnsan bu donanımını peygamberinin sünneti ve kutsal kitapların ışığı doğrultusunda kullanırsa, o zaman hakiki bir kul kamil bir insan olur...

Okunma Sayısı : 112


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !