Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Ve madem bin seneden beri îman ve Kur’an aleyhinde teraküm eden Avrupa feylesoflarının itirazları ve şüpheleri yol bulup ehl-i imana hücum ediyor." Bin sene önce ne yaşandı da Avrupa feylesofları ehl-i imana hücuma başladılar?

Yazar: Sorularla Risale, 14-9-2018

Rönesans, reform, aydınlanma dönemi ve sanayi devrimi gibi süreçler Avrupa toplumlarını maddi ve felsefi açıdan çok güçlendirip İslam toplumlarının önüne geçirmiştir. Bundan önce Avrupa toplumları skolastik Orta Çağ dönemini yaşamakta idiler. Ve İslam aleminin karşısında gayet aciz ve cahil oldukları için, İslam’a düşünsel anlamda tehdit değildiler.

Ama şimdi hem teknolojik hem siyasi hem de düşünsel anlamda çok güçlü bir yapıya sahipler ve İslam açısından ciddi birer tehditler. Komünizm, kapitalizm, nihilizm ve benzeri felsefi doktirnler ile milyonlarca insan imanını kaybetti. Bu gibi modern felsefi düşünclere yeni bir cevap yeni bir izah gerekmekte ve bu izah bu zamanda Risale-i Nurlardır.

Üstadımızın "Ve madem bin seneden beri îman ve Kur’an aleyhinde teraküm eden Avrupa feylesoflarının itirazları ve şüpheleri yol bulup ehl-i imana hücum ediyor."(1) ifadeleri bu inceliğe ve gerçeğe işaret ediyor.

(1) bk. Şualar, Yedinci Şua.

Okunma Sayısı : 77


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !