Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

Haşr-i cismani tabirini Üstadımız devamlı kullanmaktadır. Hakikaten haşir meselesi cismani midir, ruhani midir? Cismani ise; ruhani diyenler bu gaflete nasıl düşmüş olabilirler?

Yazar: Sorularla Risale, 10-8-2018

Haşrin cismani değil ruhani olduğunu iddia edenler; genelde felsefenin ve determinizmin etkisinde kalan, imanı zayıf ehl-i dalalet olan reformistlerdir.

Materyalist felsefenin etkisine giren bu kimseler, her şeyi sebep/sonuç, yani nedensellik içinde açıklamaya çalışıyorlar. Bu yüzden sebep/sonuç üstü olayları kabul etmekte zorlanıyorlar. Mucize, keramet, cismani haşir gibi şeyleri inkar etmelerinin temelinde bu bakış açısı hâkimdir.

Oysa kâinatta sebep-sonuç zincirini kuran Allah’ın, bunu pekâlâ kaldırmaya da gücü yeter. Bu yüzden cismani haşir olmaz, mucize mümkün değildir demek; -haşa- Allah’ı nedenselliğe mahkûm etmek ve Allah’ın sonsuz irade ve kudretine ket vurmak anlamına gelir.

Bu tarzda düşünen bida ehli bazı kimseler, direkt böyle demek yerine, kırk tevil ile ayetleri ve hadisleri kendi hevalarına göre yorumluyorlar.

"Kendi yaratılışını unutur da 'Çürümüş kemikleri kim diriltecek?' diyerek bize misal vermeye kalkar. De ki; onları ilk defa yaratan diriltecektir. O, her türlü yaratmayı bilendir." (Yâsîn, 36/78, 79).

Rivayete göre Übeyy b. Halef, bir gün Hz. Muhammed (asm)'e elinde çürümüş bir kemikle gelerek parmaklarıyla onu ufalamış ve: "Muhammed! Allah'ın bu çürümüş dağılmış kemiği tekrar dirilteceğini mi sanıyorsun?" deyince Peygamberimiz; "Evet, Allah bunu diriltecek, seni de öldürdükten sonra diriltip cehenneme sokacaktır." demiş, yukarıdaki âyet de bunun üzerine nazil olmuştur. (Vâhidî, "Esbâbü'n-Nüzûl ", Tefsîr Sûreti Yâsîn).

"Allah'ın rahmetinin eserlerine bir bak, yeryüzünü ölümünden sonra nasıl diriltiyor. Şüphesiz ölüleri O diriltir. O, her şeye kadirdir." (Rûm, 30/50).

Aslında cismani haşri inkâr etmek küfürdür, çünkü bu düşünce birçok ayetin sarih/açık anlamına uygun düşmüyor; ama ruhani diyenler dolambaçlı tevillerle bu işi yaptıkları için, Ehl-i sünnet temkinli yaklaşıp onları tekfir etmiyor. Direkt cismani haşir yok deseler, direkt küfre girerler.

Okunma Sayısı : 217


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !