Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Bir çocuk, eline aldığı bir kuş veya bir sineği öldürse, şeriat-ı fıtriyenin ahkâmından olan hiss-i şefkate muhalefet etmiş olur. İşte bu muhalefetten dolayı, düşüp başı kırılırsa müstehak olur." Hadislerde çocukların mesul olmayacakları varken, burayı nasıl anlayabiliriz?

Yazar: Sorularla Risale, 08-8-2018

Hadislerde ifade edilen mesuliyet ekseriyetle ahirete bakarken fıtri şeriat ise bu dünyaya bakıyor. Dünyada ve fıtri şeriatta ise, ceza da ödül de peşin ve anlıktır.

Mesela, çocuk üşürse anında hastalanır, işlek bir yola çıkarsa araba altında ezilir, elini ateşe sokarsa anında yanar vesaire.

Fıtri kurallar din, ırk, statü ayrımı yapmaz, cezası da ödülü de peşin ve anlıktır. Üstadımız biraz da bu gerçeğe ve bu fıtri yasaya işaret etmektedir.

"Hissi şefkat" meselesine gelince, bu da manevi ve genel bir kural olup Allah genelde bu kurala uygun hareket etmeyenleri tecziye etmesidir. Kurallar genel olunca bazen özel durumları da içine alır, bu da âdetullahın bir kaidesidir.

Şayet masum ve mazlumlar harika bir şekilde korunmuş olsa, o zaman âdetullahın işlemesi ve kainatın imtihan olma formatı bozulur ve külli maksat tahakkuk etmez. Bu sebeple genel geçer kanunlar bazı istisnai durumları da içine alabilir...

Okunma Sayısı : 156


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !