Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Teşhis edemediğim bir iki lâtife var ki, ihtiyar ve iradeyi dinlemezler, belki de mes'uliyet altına da giremezler. Bazen o lâtifeler hükmediyorlar, hakkı dinlemiyorlar, yanlış şeylere giriyorlar." Cenab-ı Hak neden böyle bir durum yaratmıştır, hikmetlerinden en azından bir hikmet ne olabilir ki?

Yazar: Sorularla Risale, 07-8-2018

İnsan, melek gibi masum ve günahsız olsa ve iradesi cebri bir şekilde tam hayra yönelse, o zaman hata edip tövbe edemez dolayısı ile de Gaffar, Tevvab, Settar gibi isimlere mazhar olamaz. Oysa Allah'ın melekleri çoktur, bu tarz bir kulluğa ihtiyaç bırakmıyorlar. Allah hata eden, iyi ile kötü arasında seçim yapabilen, günah işleyip nedamet edecek, hak ile batıl arasında mücadele edebilecek formatta bir kul murat ediyor ki, insanın fıtratı buna en uygun olanıdır.

Bu sebeple Allah, insanın fıtratına hayır ve şer tohumlarını beraberce koymuş ve insanı mücadeleye davet ediyor. Mücadele de ancak zıtların varlığı ile olur. Melekler bu özelliklerden mahrum oldukları için makamları sabittir. Ama insan fıtratı en iyi ile en kötü arasında gidip gelecek bir vasfa sahiptir. Bu da bu tarz latifelerin varlığını gerektiriyor. 

Okunma Sayısı : 225


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

isahalim 07-Ağustos-2018 08:32:51

Teşekkür ederim... Açıklamanızda "Allah, insanın fıtratına hayır ve şer tohumlarını beraberce koymuş" diyorsunuz. Ama Allah tertemiz fıtratla yani günah işleme istidadından uzak yaratıyor ancak o temiz fıtratı anne-baba-çevre bozabiliyor değil mi ?

Editör 07-Ağustos-2018 08:32:51

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın ilk doğduğunda masum ve günahsız olması ile günaha kabil ve yatkın olması ayrı bir konudur. İnsan ilk doğduğunda masumdur ama günah işleyecek kuvve ve duygulara da sahiptir. Günah işlemesi yetişkin olması ile başlar. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör