Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"İşte, bu bedbahtlar, bu desise-i şeytaniye ile başlarını mezâhibin zincirinden çıkarıyorlar. Bunların şu dâvâları ne kadar çürük, ne kadar esassız..." Kavl-i leyyinden biraz uzak bu ifadelerin kullanılması ile birlikte açar mısınız?

Yazar: Sorularla Risale, 11-7-2018

Burada öncelikle uyarılan kişilere bakarak konuyu değerlendirmek gerekir. Ateşten, zehirden, kanserden haberi olmayan kişilere, bu tehlikeler bütün açıklığıyla haber verilir. Yoksa hem tehlike tam olarak haber verilmemiş olur hem de kişiler hakiki anlamda uyarılmamış olur.

Ayrıca, dini sinsi bir şekilde tahrip etmeye çalışan dessas sapkınlara karşı kavl-i leyyin ile hitap etmek belagate uygun olmaz. Belagat halin gereğine uygun konuşmakla olur. Elbette ıslaha kabiliyeti olan şaşkınlara kavl-i leyyin ve şefkatle yaklaşmak gerekir. Lakin yılan gibi, akrep gibi sokmaktan lezzet alan ehli dalalete anladığı dilden hitap etmek aynı belagattir.

Hak mezhepler İslam binasının dış cephesi gibidir. Binayı tahrip etmek isteyenler önce dış cepheyi bozmaya çalışırlar, sonra binanın içine doğru ilerlerler. Bu binayı korumak ile vazifeli alimler de önce binanın dış cephesini müdafaa etmekle yükümlüdürler. Çünkü dış cephe, içi koruyan bir kalkandır, ne kadar sağlam olursa o kadar bina korunaklı olur demektir.

İmam-ı Azam, İmam-ı Şafi, İmam-ı Malik ve Hanbeli gibi değerli ve sağlam koruma kalkanlarını aşmadan dinin özüne kimse ilişemez. İslam düşmanları bunu çok iyi bildiğinden, önce mezheplere ve imamlara ilişiyorlar...

Okunma Sayısı : 98


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !