Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Evet, Sultan-ı Ezelînin memurları vardır, ama icraatçıları değillerdir ki, saltanat ve rububiyetinde ortak olsunlar." Meleklerin insanlara yardım ettiği, koruduğu, yağmuru indirdiği vs deniliyor. Bunu nasıl anlamak gerekir?

Yazar: Sorularla Risale, 16-5-2018

Yaratma konusunda bütün mahlukat eşittir. Yani hiçbir mahluk, hiçbir fani yaratma vasfına sahip değildir. Yegane yaratıcı Allah’tır ve bu hususta istisna yapmak küfür ve şirk olur.  

Bir insanın yardım etmesinden ne anlıyorsak, meleklerin yardım etmesi de aynıdır. Mesela, bir çukura düştük, birisinden bizi çıkarması için yardım istedik, adam da geldi elimizden tutup çekerek bizi çukurdan çıkardı.

Bu adam yürüyerek geldi, kolunu uzattı, sonra var gücü ile bizi çekti; şimdi bu adamın yapmış olduğu bütün bu fiil ve eylemler de yaratma rolü var mı, elbette yok. O sadece seçim yaptı seçimden sonraki süreçleri yani yürüme, kol uzatma çekme gibi fiilleri yaratan Allah’tır.

İnsan bu seçiminden dolayı sevaba girdi, ama asıl kurtarma eylemini yaratan ve gerçekleştiren Allah’tır. İnsan nasıl kendi fiilinin yaratıcısı değilse, meleklerde vazifeli olduğu fiil ve işlerin yaratıcısı değildirler.

Yani meleklerin yağmuru indirmesi kendi gücü ve yaratması ile değil, insanda olduğu gibi ilahi irade ve kudretle oluyor. Melekler sadece o işi istiyor, seçiyor ve tefekkür ediyorlar...

Okunma Sayısı : 485


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !