Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

Tahiyyat bahsinde "Bütün zîhayatın ibâdât-ı fıtrîyelerini niyet edip takdim ediyor." deniliyor. Kainattaki cansız elementler, camidat hangi kelimede takdim ediliyor?

Yazar: Sorularla Risale, 10-3-2018

"Et-Tahiyyatü" kelimesi bir terim olup bütün mahlukatın hayatları, kal ve hâl dilleri ile yaratıcıları olan Allah'a karşı yaptıkları hamdler, şükürler ve manevi hayat hediyeleri anlamına geliyor.

"Kainatta hiçbir şey yoktur ki hamd ile Allah'ı tesbih etmesin, Onu anmasın, Ona dua etmesin. Fakat siz onların bu tesbihlerini, zikirlerini, dualarını fark etmiyorsunuz."(İsra, 17/44)

“Hiçbir şey yoktur ki Allah’ı tespih ve Ona hamd etmesin,”  mealindeki âyet-i kerimede geçen “şey” tabiri, canlı-cansız her varlığı içine alır. Her şey Onu tespih eder ve Ona medih ve senada bulunur.

Yine Kur'an'da Allah korkusundan yarılan, dağlardan yuvarlanan taşlardan bahsedilir. Gök gürültüsünün hamd ile Allah'ı tesbih ettiğinden bahsedilir.

Bu tarz terimlere mana verilirken ayet ve hadislerden istimdat edilir. Zaten bu tarz dualar bir cihetle ayetten alınan ve ayetlerin manasına hizmet eden dualardır. Peygamber Efendimiz (asm) -haşa- bu duaları rastgele, alelade kullanmıyor. Özellikle hem kısa hem de külliyetli dualarda bulunuyor ki Tahiyyat bunlardan birisidir. 

Okunma Sayısı : 455


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !