Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Hazret-i Ali’nin hilâfetinin teahhur etmesinin bir sırrı..." Burada Hazret-i Ali’nin (r.a) hilafetinin teehhur etmesinden ziyade, o zamanda halife olmamasının hikmeti anlatılıyor gibi, izah eder misiniz?

Yazar: Sorularla Risale, 12-2-2018

Muhtelif milletlerin İslam olması bir süreç içinde gerçekleşmiştir. Özellikle Hazreti Ömer ve Osman (ra) dönemindeki fetihler İslam alemini çok genişletmiş ve birçok milletleri kendi bünyesine dahil etmiştir.

Daha sonra, yani Hazreti Ali (ra) döneminde bu milletlerin içinde çekirdek halinde bulunana fitneler harekete geçmeye başlamış, İslam toplumu büyük bir karmaşa içine sürüklenmiştir. 

İşte bu karmaşaya dayanacak ve bu kaosla baş edecek hem cesur hem ilim sahibi hem Hâşimî ve Âl-i Beyt  gibi kuvvetli bir soya sahip (o dönem şartlarında aşiret ruhu çok önemlidir) bir halife lazım ki bunun en güzel adayı Hazreti Ali’ (ra)dir.  

Hazreti Ali (ra)’in hilafetinin teehhürü ile o devirde halife olmasının hikmeti denk ve muvafık gelmiş, demek daha doğru olur. 

Hazreti Ebu Bekir (ra)’in döneminde İslam alemi birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyuyordu. Peygamberlik iddia eden yalancıların zuhuru, Hazreti Peygamber (asm)'in vefatının şoku Hazreti Ebu Bekir (ra) gibi birleştirici, fazilet konusunda en üstün birisini iktiza ediyordu. 

Dört halife dönemlerinin hepsi ayrı bir ortam ayrı bir dönem olup, her bir halife o ortama o döneme muvafık düşmüştür. Herhangi bir halifenin bu ayrı ortamları tek başına sürdürmesi mümkün değildi, zaten kader de buna müsaade etmedi, bu dört ortama en uygun olanları başa geçirdi.

Okunma Sayısı : 350


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !