Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

Bediüzzaman Hazretleri eserlerinde, kitaplarından şahıs gibi bahsediyor, neden Risale-i Nur bu şekilde şahsa benzetiliyor?

Yazar: Sorularla Risale, 09-9-2017

Üstadımız şahsından ziyade Risale-i Nur'a teveccüh edilmesini istiyor. Dolayısı ile ona kendi telifi gibi değil kudsi bir kaynak gibi bakıyor. Bu da sanki Risale-i Nur canlı kanlı bir şahısmış algılamasına yol açıyor. Ki bu İslam tarihinde hiçbir tefsire nasip olmamış bir durumdur.

Nur talebeleri de Risale-i Nur'a bu nazarla baktıkları için, sanki her an yanı başında duran, onu terbiye edip yönlendiren canlı kanlı bir mürşit bir şeyh telakkisini oluşturuyor.

Hatta Üstadımız Risale-i Nur'a "Şeyh-i Risale-i Nur denilmeli" demektedir:

"Cevap: Reşâdet-penâh meşrutiyet ve şeyh-i Risale-i Nur(HAŞİYE) sayesindedir. Zira, meşrutiyet-i şer’iye taht-ı efkâra çıktı, hablü’l-metîn-i milliyeti ihtizaza getirdi, nuranî urvetü’l-vüska olan İslâmiyet ihtizaza geldi..."

"HAŞİYE:  Madem Nurcular Mâmehuran içine girmişler, şeyh-i meşrutiyet yerine ahrar perdesi ve hamiyet-i İslâmiye ve milliye ve elbette ittihâd-ı Muhammedî dairesinde olan şeyh-i Risale-i Nur denilmeli."(1) 

Sufilerin nasıl mürşitleri ve şeyhleri varsa, Nur talebelerinin de mürşit ve şeyhi Risale-i Nurlar ve Risale-i Nur dairesinde bulunan tecrübeli ve alim vasfına haiz ağabeylerimizdir.  

(1) bk. Münâzarat.

Okunma Sayısı : 441


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !