Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Yâ Şeyh! Sana bir Fatiha, sen benim bu şeyimi buldur." Himmet istemek, sonuçta ısrarcı olmak anlamına gelmez mi? Vazifeyi yapıp, vazife-i ilahiyeye karışmamak düsturuna ters değil mi?

Yazar: Sorularla Risale, 12-8-2017

"Himmet" kalbin bütün kuvveti ile Cenab-ı Hakka yönelmesidir. Allah indinde makbul ve mübarek bir kimsenin manevi yardımı ile birisini koruması, yardım etmesi demektir.

Dolayısı ile himmet istemekte insana düşen bir vazifedir. İnsan bu vazifeyi yerine getirdikten sonra, gerisi Allah’a kalmıştır, dilerse kabul eder dilerse etmez.

Çoğu zaman himmet isteriz aynı ile kabul görmez, demek himmet de duanın bir uzantısı bir parçasıdır. Sonuçta ısrar etmek ise, farklı bir kavramdır.

Yani şöyle söyleyebiliriz; mahsul almak için tarlayı ekip biçmek nasıl bize düşen bir vazife ise, dua ve himmet de aynı şekilde bize düşen bir vazifedir, vazife-i İlahiye karışmak anlamı taşımıyor...

Okunma Sayısı : 600


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

agariban 12-Ağustos-2017 09:15:34

Cevabınız için teşekkürler. Vazife-i ilahiye kavramını daha iyi anlamak için soruyorum. ihvan-ı müslim hareketi ile nurculuk karşılaştırılırken İhvan-ı Müslimin hareketi eylemler ve mitinglerle hareket etmiş; Bediüzzaman Said Nursi müsbet hareketi benimsemiştir. “çünkü asıl mesele bu zamanın cihad-ı manevisidir. Ve cihad-ı maneviyenin en büyük şartı da vazife-i İlahiyeye karışmamaktır ki, “Bizim vazifemiz hizmettir; netice Cenab-ı Hakka aittir. (risaleajans.com) şeklinde yapılan izahı yorumlar mısınız ? eylem ve mitingler vazife-i ilahiyeye mi karışmaktır yoksa fiili bir dua mıdır?

Editör 12-Ağustos-2017 09:15:34

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Eylem ve miting fiili dua kapsamına girer, lakin burada asıl mesele metot farklılığıdır. Yani miting ve eylem siyasal bir argümandır, dolayısı ile Risale-i Nur'un tarzına uygun değildir.

Nur talebeleri miting yerine iman sohbeti ederler, eylem yerine imana muhtaç gönül ararlar...   

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör