Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Müvellidü'l-mâ, müvellidü'l-humuza, karbon, azotun intizamsız, şekilsiz, hamur gibi halitasından ibaret olmakla beraber,.." Burada anlatılan tohumun mahiyetini nasıl anlamamız gerekiyor? Zira tohumun şekilsiz değil, çok sanatlı olduğu ve çok karmaşık bir dizilim olan DNA'ya sahip olduğu apaçık bir gerçektir?

Yazar: Sorularla Risale, 11-8-2017

Her önceki aşama bir sonrakine göre daha belirsiz ve daha şekilsizdir; adım adım ilerledikçe daha belirgin ve daha sanatlı hale geliyor.

Mesela, un, ekmek olmadan önce belirsiz ve şekilsizdir. Yoğrulup pişirilince daha belirgin ve daha sanatlı bir hale gelmiş oluyor. Ama bu unun sanatsız olduğu anlamına gelmiyor. Un da tek başına bir sanattır, ama ileriki aşamalarına göre daha belirsiz daha az sanatlıdır, diye anlamak gerekir.

Tohum, nutfe, yumurta ve çekirdeklerde de benzer bir durum söz konusu. Kaysı çekirdeği çekirdek halinde iken daha belirsiz ve şekilsiz dururken, ağaç olup meyve verir hale geldiğinde, daha sanatlı ve daha belirgin bir hâl alıyor.

Hidrojen, oksijen, karbon ve azot tohum, nutfe, yumurta ve çekirdeklerin ham maddesi oluyor. Bu unsurlar bu halleri ile daha basit daha şekilsiz daha belirsiz oluyorlar, ama adım adım ilerledikçe sanat ve intizam olarak terakki ediyorlar...

Okunma Sayısı : 433


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !