Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)


"Bu zamanın en büyük farz vazifesi, ittihad-ı İslâmdır." Bu ifadede geçen "farz vazife" tabirini nasıl anlamalıyız?

Yazar: Sorularla Risale, 12-7-2017

"Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp ısındırdı ve siz O'nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini böyle açıklar." (Al-i İmran, 3/103) 

"Mü'minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup-düzeltin ve Allah'tan korkup-sakının; umulur ki esirgenirsiniz." (Hucurat, 49/10)

"Allah'a ve Resûlü'ne itaat edin ve çekişip birbirinize düşmeyin, çözülüp yılgınlaşırsınız, gücünüz gider. Sabredin, şüphesiz Allah, sabredenlerle beraberdir." (Enfal, 8/46) 

"İnkar edenler de birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve dost olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur. (Enfal, 8/73)

"Ve haklarına tecavüz edildiği zaman, birlik olup karşı koyanlardır." (Şura, 42/39)

Şüphesiz Allah, kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak cehd edenleri (mücadele edenleri) sever." (Saff, 61/4)

Görüldüğü gibi ayetler içinde birlik ve beraberliği emreden ayetler olduğu gibi tavsiye niteliğinde olanlar da var. Dolayısı ile "ittihad-ı İslam farzdır" hükmü doğru ve mutabık bir hüküm oluyor.

Çünkü Müslümanların dünya ve ahiret saadeti bu birlik ve beraberliğe bağlı bir durumdur. Halihazırda Müslümanların sefil, fakir ve dinden uzak bir hayat sürmelerinin temel nedenlerinden birisi de birlik ve beraberlik içinde olamamalarıdır.  

“Kendisine apaçık deliller geldikten sonra, parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. Onlar için kıyamet günü büyük azap vardır.” (Âl-i imran, 3/105)

Bu ayette İslam birliğine zarar verenlerin azapla tehdit edildiğini görüyoruz. Azap ise farz olan bir şeyin terki ile mümkündür. 

Okunma Sayısı : 510


Pdf Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

Nurun fedaisi 12-Temmuz-2017 10:21:45

Cevap verdiğiniz için Allah razı olsun.. İttihad-ı İslâm konulu yazıma inşâallah bunu da ekleyeceğim...

oğuzhangözüpek 17-Temmuz-2017 23:17:21

'' Malesef = Ümmetimin İhtilafı Rahmettir.H.Ş ni delil göstererek hemde uç noktalarda ayrılığı meşru gören Gruplar azımsanmayacak kadar çok. Bu sözün gereği ŞURA ayeti ile bütünlük içinde düşünüldüğünde ŞURADA FARKLI FİKİRLERİN dile getirilmesi ve EN FAYDALI VE MAKUL olanın meşveret sonucu seçilmesi gerektiği ya anlaşılamamış ya da KÖTÜ niyetler sonucu farklı yöne çekilmiş olmalı diye düşünüyorum...''üMMETİM şer de iTTİFAK ETMEZ'' H.ş Nİ DİKKATE ALIRSAK ; Şer ALLAH'IN HÜKMÜ HARİCİNDE bir hükmün veya yöntemin uygulanmasından çıkan GAYRI MEŞRU her şeydir...KUR'ANIMIZIN AP AÇIK hükümleri varken bir takım zaruretleri meşru görerek DİNİMİZİ DÜNYAYA VEYA siyasete RÜŞVET VERİRSEK karşımıza çıkacak sonuç İHTİLAF,AYRILIK sonu da AZAPTIR... hiç kimse ama hiç kimse ve onun söylem ve davranışı KUR'ANIMIZIN dışına çıktığı takdirde AYRICALIKLI kabul edilip MEŞRU görülmemelidir. FİTNE kelimesi ARAPÇA FETANE kelimesinden kinaye ile FESAT anlamı taşımaz.İMTAHAN anlamı taşır...ÇOCUKLARIMIZ VE AİLEMİZ sizin İÇİN FİTNEDİR ayetindeki FİTNE imtahan anlamına gelmektedir. İŞTE AP- AÇIK AYETLER geldikten sonra BİLE bir takım mazeretler ile HAKKI üstün tutmayanlar veya DİNİNİ dünya MALI,SİYASETİ, KAZANCI , TİCARETİ karşılığı satanlar ASLINDA NE KÖTÜ BİR TİCARET YAPMIŞLARDIR (AYET ANLAMI). üzülerek belirteyim ki KUR'anımızın İFADESİ İLE İNSANLARIN ÇOĞU,nankör,aymaz,cahil, vs vs konumlarından asla vazgeçmemekte TAGUTLAŞMIŞ anlayışlarına bile bile devam etmektedirler....Artık nasıl tasvir ederseniz..YAZIK hemde çok YAZIK.....Veyl o KİMSELERİN HALİNE...