Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Sâni'-i Mevcudat ve Sahib-i Kâinat ve Rabb-ül Âlemîn olan Hâkim-i Ezel ve Ebed'in marziyat-ı Rabbaniyesi olan İslâmiyet'in -başta namaz olarak- esasatını, cin ve inse hediye getirmiştir ki; o marziyatı anlamak, o kadar merak-aver ve saadet-averdir ki, tarif edilmez." İzah eder misiniz?

Yazar: Sorularla Risale, 20-4-2017

“Sâni'-i Mevcudat ve Sahib-i Kâinat ve Rabb-ül Âlemîn olan Hâkim-i Ezel ve Ebed'in marziyat-ı Rabbaniyesi olan İslâmiyet'in -başta namaz olarak- esasatını, cin ve inse hediye getirmiştir ki; o marziyatı anlamak, o kadar merak-aver ve saadet-averdir ki, tarif edilmez.”(1)

Bu paragrafın kısa bir meali:

Olgun ve düşünen bir insanın en merak ettiği şey, "Kainatın sahibi ve Rabbi olan Allah neden hoşnut olur, neden razı gelir, Onun rızasını kazanmanın en güzel ve kestirme yolu nedir?" sorusudur.  

Bu sorunun en kesin, en sağlam ve en açık cevabını, bir hediye olarak yine Allah tarafından vazifelendirilmiş olan Hz. Peygamber (asm) miraç hadisesi ile insanlığa sunmuştur.

Yani insan Allah’ın neyden razı olacağını neyden razı olmayacağını aklı ile keşfedip bilemez. Hatta öyle ki bazen salt akıl Allah’ı bilmekte ve bulmakta bile yetersiz kalmaktadır. Hâl böyle olanca, insanlık ve insan aklı peygamberlerin elçiliğine ve rehberliğine muhtaçtır.

İnsan için en mutlu ve en saadetli durum, Allah’ı razı etmek, Onun rızasını kazanmak, onun marifet ve aşkı ile yoğrulmaktır. Allah’ı bize en sağlam ve güzel bir şekilde tarif eden ve Ondan bize haber getiren ise peygamberler özellikle de mi'raç gibi büyük bir mucize ve ihsana mazhar olan Peygamber Efendimiz (asm)'dir. Dolayısı ile mi'raç ve o gecede bize hediye olarak gönderilen namaz, bizim için hem en büyük müjde hem de en büyük bir saadet niteliğindedir...

(1) bk. Sözler, Otuz Birinci Söz, Dördüncü Esas.

Okunma Sayısı : 717


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

rıdvan36 20-Nisan-2017 14:30:43

Yukarda geçen soruda İslamiyet'in esasat- ı diye bir kavram geçiyor.bunu açıklar mısınız?

rıdvan36 20-Nisan-2017 14:31:54

Namaz cinlere de mı hediye olarak gelmiş? Cinler namaz kılıyor mu bu konuda bildiğiniz ayet hadis var mı?

Editör 21-Nisan-2017 10:18:09

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İslam'ın esasları; yoruma kapalı bir şekilde, hükmü açık seçik olan her şeydir diyebiliriz. Bu imanın altı esası ile İslam'ın beş şartı şeklinde özetlenmiştir. Ama bunların yanında hükmü muhkem olan bütün emir ve yasaklarda bulunuyor. Kur'an'ın bütün emir ve yasakları cinler içinde geçerlidir. 
“Ey cin ve insanlar topluluğu! İçinizden size âyetlerimi anlatan ve bu gününüzle karşılaşacağınızı bildirerek sizi uyaran peygamberler gelmedi mi? "Ey Yüce Rabbimiz! Kendi aleyhimize şahidiz" diyecekler. Dünya hayatı onları aldatmıştı. Böylece kendilerinin kâfir olduklarına, yine kendileri şahitlik ettiler.” (Enam, 6/130)
"Ben cinleri ve insanları sırf beni tanıyıp yalnız bana ibadet etsinler diye yarattım." (Zariyat, 51/56)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör