Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Senin bir nevi mahzenciklerin olan kendi kalbine ve dimağına ve cesedine ve midene ve bahçene ve zeminin çiçeği olan bahara ve ondaki çiçeklere ve meyvelere bak..." İzah eder misiniz?

Yazar: Sorularla Risale, 15-2-2017

Allah, kainatta isim ve sıfatlarının manasını ve hükmünü gösterecek sayısız alemler ve bu alemler içinde de sayısız ikram ve ihsanlar yerleştirmiştir. Lakin bu alemleri açacak ve içindeki ikram ve ihsanları tadacak ve istifade edecek anahtarlar gerekiyor. Bu anahtarlar ise insanın fıtratına, ruhuna ve cesedine takılmış duygu ve cihazlardır.

İnsandaki bu duygu ve cihazlar olmadan o alemler açılmaz, alemler açılmadan da ihsan ve ikramlar tadılamaz. İhsan ve ikramlar tadılmadan da Allah’ın isim ve sıfatları anlaşılmaz. Yani Allah’ın tanınması insandaki bu anahtar konumundaki duygu ve cihazlar ile mümkündür.

Mesela, dilimiz ve dilimizdeki tat alma duyusu bir anahtardır. Bütün yiyecek ve içecekler de bu anahtarın açacağı bir alemdir. Bu alemde manasını ve hükmünü gösteren ilahi isimler de Rezzak, Kerim, Muhsin, Münim vesaire isimlerdir. Elma, armut, üzüm, kavun, karpuz gibi ihsan ve ikramlar ancak tat alma duyumuz ile algılanır ve tadılabilir.

Yine görüntüler, şekiller, renkler, tasarımlar bir alemdir, göz ise bu alemleri açan bir anahtardır. Musavvir, Basar, Nazım vesaire gibi isimler de bu alemde hükmünü ve manasını gösteren isimlerdir. Örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Daha insanda akıl, kalp, ruh ve bunlara mebni sayısız duygu ve cihazlar vardır ve bu duygu ve cihazların her birisi ayrı ayrı alemleri açan bir anahtar hükmündedir. İnsan da Allah’ı bu duygu ve cihazlar ile tanıyor. 

Okunma Sayısı : 373


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !