Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

Üstadı ve Risale-i Nurları eleştiriyorlar. Verdiğiniz cevapları da tenkit ediyorlar. Peki Üstad Hazretleri tenkid edilecek konuları neden işlemiş? Ebcedden vs bahsetmeseydi olmaz mıydı?

Yazar: Sorularla Risale, 07-2-2017

Benzer bir durum Kur’an ve hadisler için de geçerlidir. Ama Allah ve Resulü (asm), birkaç şüpheci ve vehimli kafir için hakikatleri ifade etmekten geri durmamıştır. İmtihanın bir özelliği de budur, inanan ile inanmayan arasındaki farkı ortaya çıkartmak.

Toprak içindeki altını bulmanın yolu eleme ve imtihandır. Toprak elenmeden altın bulunamaz. Altının keyfiyet ve değeri ise topraktan çok üstündür. Altını bulmak için toprağın elenmesi gerekir. Elemek için de bir takım araç ve gereçler gerekiyor.

Kur’an gaybi alemlerden haber veriyor, insanın hiç görmediği, bilmediği şeylerden bahsediyor; "bütün bunlardan bahsetmese de herkes iman etse" demek, toprak ile altının karışık kalması anlamına geliyor. Bu ise altın gibi değerli madenlerin hiç gün yüz görmemesi demektir ki, bu daha büyük bir haksızlıktır. Ebu Cehil için Ebu Bekir (ra) yok etmek gibi.

Mesela, ebcet ve cifir ilminden Peygamber Efendimiz de bahsediyor. Şayet Üstad bahsetmemiş olsa idi, o hadisi nereye saklayacaktık. Yani bunlardan bahsetmenin faydası yüzde doksan iken, mevhum zararı yüzde ondur. O da birkaç evhamlının işine gelir mi gelmez mi şüphelidir. Yani yüz adamdan doksanının istifade ettiği bir hakikati on vehimli adam için terk etmek akla ve hakikate ziyandır. 

Okunma Sayısı : 909


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

Nurun fedaisi 07-Şubat-2017 08:17:28

Cevabınız için Allah razı olsun.. Teşekkürler.. Selam ve dua ile..

Nurun fedaisi 07-Şubat-2017 08:17:28

Bir sorum olacak.. Acaba Üstad Hazretleri bu gibi yerlerin tenkid edileceğini düşünmedi mi? Cevap verirseniz sevinirim..

Editör 07-Şubat-2017 12:05:24

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu konu bize gaybi olduğu için net bir şey söylemek zor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Nurun fedaisi 11-Şubat-2017 23:02:22

Az önce bir hocanın konuşmasını dinledim.. Risale-i Nur'daki 33 Ayet mevzuuyla ilgili.. Dedi ki: İSLAM TARİHİNDE EBU BEKİRLER, ÖMERLER, OSMANLAR, ALİLER DEMEMİŞLER ŞU KADAR AYET BIZE İŞARET EDİYOR. . VE İSLAM TARİHİNDE HİÇ BİR EVLİYA SULEHA ŞÜHEDA ÂLİM DEMEMİŞTİR ŞU KADAR ÂYET BANA İŞARET EDIYOR DİYE.. Bu gibi şeyleri ilk ortaya atanın Üstad olduğunu ve tarihte böyle bir vaka nın olmadığını söyledi.. Siz ise 《Tarihte onlarca evliya ve asfiya Kur’an dan bu tarz işaret ve beşaretler çıkarmış ve ümmetin alimleri tarafından da tenkit edilmemişlerdir.》demişsiniz.. Cevap verirseniz sevinirim.. Selam ve dua ile..

Editör 16-Şubat-2017 12:26:48

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu mesela uzun bir araştırma isteyen bir konu. Ama hocamızın çok yüzeysel düşündüğü kesin. Tarihte İmam-ı Rabbani İbn-i Arabi, Abdulkadir Geylani gibi bir çok alim ve asfiya bu tarz yorumlarda bulunmuştur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Nurun fedaisi 16-Şubat-2017 19:36:10

Ne tür yorumlar yapmışlar.. Burayı biraz açar mısınız? Mâlumunuz ben ne Fütuhu'l-Gayb ne Mektubat-ı Rabbânî okumuş değilim.. Cevap verirseniz sevinirim.. Bir de bir şey sormak istiyorum.. Sitenize sorduğum sorular ve cevapları youtube da Risale-i Nurlara hakaret ve iftira atan videoların altına atıyorum.. Bu yaptığım doğru mu? Cevap verirseniz sevinirim.. Selam ve dua ile..

Editör 18-Şubat-2017 11:01:49

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu hususta bu makaleyi incelemenizi tavsiye ederiz: 
http://www.sorularlarisale.com/makale/10017/ebced_ve_cifir.html

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Nurun fedaisi 08-Nisan-2017 15:26:03

Risale-i Nur ve Cifir hakkında bir iddia.. 《Ziya Paşa şöyle diyor bu konuda: "Müstakbele şimdi hükmolunmaz! Gaipteki Cifir ile bulunmaz."》Bu mısraları aleyhimizde kullanıyorlar.. Acaba böyle bir durum mevzû bahis midir? Cevap verirseniz sevinirim.. Selam ve dua ile..

Nurun fedaisi 17-Nisan-2017 16:52:44

Peki en son attığım mısralar bizim lehimize mi, aleyhimize mi? Cevap verirseniz sevinirim.. Selam ve dua ile..

Editör 20-Nisan-2017 11:53:22

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mısraya nereden ve nasıl baktığın önemli. Birisi kalkıp ebcet ile şarlatanlık da yapabilir kalp gözü açık ilmi kurallara riayet eden Allah dostu bir veli ebceti güzel bir şekilde de kullanabilir. Ziya paşanın mısraları ebcet ilmini hevasına göre kullanan tarihte de hurufilik diye bilinen şarlatanlaradır diye anlıyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Nurun fedaisi 20-Nisan-2017 12:06:41

Cevabınız için Allah razı olsun.. Bu mısraları Üstad’ımız ve Risale-i Nur aleyhinde kullandıkları için sordum.. Bu ifadeler Harabat'ta geçiyor.. Selam ve dua ile..

hamditas 21-Nisan-2017 10:04:28

Birisi: Ali İmran Suresi 26. Ayetde “Allahumme Malike’l-mülk” kelimesi geçiyor, - Bu ayette söz konusu olan “Allah” ve “Malik” isimlerinin buraya kadar ki tekrar sayısı: 319’dur. - Bunların ebced değeri de 319’dur. - Bunların içinde yer aldığı ayet, Kur’an’ın 319. ayetidir. Bu tevafuk diyor ki: Mülkün maliki olan Allah, Kur’an’ın da sahibidir. Bütün mülkünü tek tek sayıp bildiği gibi, Kur’an’ın her tarafını da tek tek sayıp biliyor. Bu ise Kur’an’ın O’ndan geldiğini gösteriyor." demiş, şimdi bu kişiye senin bu istihracın yanlış, hakikatı yok diyemeyiz