Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Mahmud" ismi Cenab-ı Hakk'ın isimlerinden midir? Tesbihatta okuyoruz ama; bu hususta ayet-hadis var mı?

Yazar: Sorularla Risale, 21-10-2015

Allah için olursa "Mahmud" ismi; her cihetle ve bütün hâllerde medhe ve hamde layık olan Cenab-ı Hak demektir. Çünkü Allah hem şuunat hem sıfat hem de isimler açısından mutlak kemaldedir; mutlak kemal ise mutlak bir şekilde hamde layıktır.

Peygamber Efendimiz için "Mahmud" ise; medh olmaya müstahak, medhe layık, övülmüş, medhü sena olunmuş anlamlarına gelen Peygamberimiz (asv)'in isimlerinden birisidir.

"En güzel isimler Allah'ındır, O'na o isimlerle dua edin, O'nun isimleri konusunda eğriliğe sapanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasını göreceklerdir." (A'raf 7/180)

"Mahmud" isminin manasında herhangi bir şaibe ve leke olmadığı için, Allah’a vermekte bir sakınca bulunmuyor. Hatta yukarıda naklettiğimiz ayetin umumi manasına göre, özünde ve anlamında kemal ve güzellikten başka bir şey bulunmayan isimlerin Allah’a izafe edilmesinde bir sakınca olmaz diyebiliriz. Zaten Üstadımız da bu ismi tesbihatta kullanarak içtihadı ile onaylamış olmaktadır.

Okunma Sayısı : 2026


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

ilyas 10-Mayıs-2018 20:53:47

Yukarıda yapılan açıklamada "O'nun isimleri konusunda eğriliğe sapanları bırakın." Ayetinden bahsedilmiş.Ne tür söylemler ve davranışlar Allah'ın isimlerinden

Editör 11-Mayıs-2018 12:34:42

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yahudiler haşa Allah cimridir, Üzeyir Allah'ın oğludur, melekler ise kızlarıdır diye bir çok küfür ve safsata içeren isim ve sıfatlar takmaya kalkmışlardır. Benzer yakışıksız ithamları Hristiyanlarda yapmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

ilyas 14-Mayıs-2018 17:34:24

Teşekkürler