Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"O Mâlik-i Zîşan onları istîmal ediyor. Kendi fikriyle ve ilmiyle onları çalıştırıyor. Onlara lâyık bir cüz'î ücret dahi veriyor." Bu âmi hizmetkarların cüzi bir ücrete ne ihtiyaçları var? Bazılarının “bu âmi hizmetkârlarının amellerinin, kendilerine ait ücret ve maaşından başka gayesi yoktur” diye tevehhüm etmeleri ne anlama gelmektedir? Buradaki "tevehhüm" kelimesinden kimler kastedilmektedir?

Yazar: Alaaddin BAŞAR (Prof. Dr.), 07-4-2015

Nur Külliyatı’nda birçok yerde nazara verildiği gibi, her varlığın en büyük gayesi Saniine bakar. Allah’ın isim ve sıfatlarına ayna olmak, sanatlarını teşhir etmek, hikmetini ve rahmetini ilan etmek gibi vazifeler, yaratılmalarının birinci gayesidir.

Her bir hayvan ayrı ve mükemmel bir sanat mucizesidir. Cenâb-ı Hak ondaki ince sanatları bizzat müşahede ettiği gibi, meleklerine ve insanlara da seyrettirmektedir.

İşte Cenâb-ı Hak, yaptıkları bu önemli hizmete karşılık hayvanlara bu dünya nimetlerini tattırmakta, onlar da bu ücretten kendilerine mahsus bir zevk almaktadır. Bu ise onlara İlâhî bir ikramdır. Allah’ın rahmetinin bir tecellisidir.

"Bazı kimseler", sözünü ettiğimiz bu gayeleri hiç düşünmezler ve hayvanların yaratılışlarını gayesiz, hikmetsiz vehmederler.

Okunma Sayısı : 1220


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !