Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"İşte, şu fermanın üslupları öyle bir tarzda parlıyor ki, herkesin nazar-ı istihsanını celb ediyor; ve öyle ciddî, ehemmiyetli meseleleri zikrediyor ki, herkes kulak vermeye mecbur oluyor." Bugün olduğu gibi geçmiş asırlarda da insanların çoğunluğunun bu İlâhî fermana kulak vermediklerini görüyoruz. Bu konuyu nasıl değerlendirirsiniz?

Yazar: Alaaddin BAŞAR (Prof. Dr.), 11-7-2013

“Herkesin nazar-ı istihsanını celb etme"  ile kastedilen mana, “O Fermana nazar eden herkesin, onu istihsan ettiği, yâni güzel bulduğu, beğendiğidir.”  Ona hiç nazar etmeyenler bu ifadeye dahil değillerdir.  Meselâ, bir serginin ziyaretçileri hakkında “Herkes sergiye hayran kaldı.” denildiğinde, buradaki “herkes”  kelimesi “sergiyi ziyaret eden herkes” demektir,  ziyaret etmeyenler bu ifadeye dahil olmazlar.

Kur’ânı ön yargısız olarak inceleyen herkes Allah’ın zâtı ve sıfatları, O’nun razı olacağı kulların vasıfları, bu âlemin ve insanın yaratılış hikmeti, toplum hayatının en güzel şekilde tanzimi gibi çok önemli konularda en  sağlam bilgiyi onda bulacaklardır.

Okunma Sayısı : 1357


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !