Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

Üstad ölümün ahbablarımıza kavuşmak olduğunu, ondan korkmamamızı ifade ediyor; fakat ahirette cehennem ihtimali de var. Cehennem yüzünden ölümden korkmamaya çare var mı?

Yazar: Sorularla Risale, 19-4-2013

Burada ölümden korkmak iki türlüdür: Birisi, ölümü mutlak yok oluş olarak görmek ve bu yok olma düşüncesinden korkmaktır ki, Risale-i Nurlarda ekseri olarak bu nokta  nazara veriliyor. Evet mutlak yok olmak korkusu cehennemde yanma korkusundan  daha büyük daha dehşetli bir korkudur. Bu yüzden "Neticesi cehennem de olsa varlık aleminde kalmak yok almaktan ehvendir." denilmiştir.

İkincisi, ölümden bir de hesap ve cezadan dolayı korkulur. Ki bu korkunun çaresi sağlam bir iman ve farz ibadetlerin ifa edilmesidir.  Kabrimizi cennet bahçesine çevirmek ve dostlar ile buluşmak mekanına dönüştürmek bizim elimizdedir.

Kur’an yüzlerce ayetinde iman edip salih amel işleyenlerin akibetinin cennet olacağını haber veriyor. Öyle ise iman edip salih amelde bulunanlar için kabir yüzde doksan dokuz  cennet bahçelerinden bir bahçedir. Bu durumda olan müminler için korku ve endişe yoktur, ölüme bir kavuşma bir kurtuluş nazarı ile bakabilirler.

Tabi mümin imanın verdiği bir ahlak ile kendini gurur ve kibre de atmaz. Yani mümin ümit ile korku arasında bir denge ile yaşar. Ölümden hayatı zindan edecek kadar korkup çekinmez. Bunun yanında kendini mutlak kutulaşa ermiş sayan kibirliler gibi de görmez, ikisi arasında bir denge üzerinde yaşar.

Hesap gününden çekinmek ve korkmak ölümü kavuşma ve kurtuluş olarak görmek ile çelişmiyor, yeter ki ikisi bir denge üzerinde olsun.   

Okunma Sayısı : 2022


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !