Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Kader-i İlâhî başka bir sebepten dolayı cezaya, mahkûmiyete istihkak kesb etmiş olan o kimseyi bu defa bir zâlim eliyle cezaya çarptırır, felâkete düşürür. Bu, adalet-i İlâhînin bir nevi tecellîsidir..." Bazen imtihanım olduğunu unutarak başkalarını suçluyorum, nedendir acaba?

Yazar: Sorularla Risale, 24-9-2012

İnsanın nefis ve hevası, ölene kadar insana musallat edildiği için, insan her halinde imtihan ve mücadele içinde olmak durumundadır. Bu yüzden nefis ve hevanın tahakkümü normal ve doğal bir durum olup, ille de iman zafiyetinden kaynaklanan bir durum olması gerekmiyor. Büyük evliyalar bile nefsinden şikayet ettiklerine göre, bizim bu tacizlere maruz kalmamız gayet normal bir durumdur.

Suçlama iç alemimizde kalıyor ise, bunun bir günahı olmaz; lakin dışa vurup insanları rencide edecek bir şekilde olursa, o zaman mesul oluruz.

Fıtrata takılmış olan duyguları söküp atmak kabil değil; ama yönlerini hayra çevirip ıslah etmek mümkündür. Biz de içimizdeki öfke ve ayıplama duygusunu harice değil de nefsimize yönlendirmeye çalışmalıyız. O duyguları müspet bir yerde söndürmeliyiz.

Okunma Sayısı : 1545


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !