Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Çünkü, maksatta ittifak lâzım gelirken, öylelerin efkârının küre-i arzda dahi nokta-i telâkîsi bulunmaz." cümlesini izah eder misiniz?

Yazar: Sorularla Risale, 22-8-2012

"Üçüncü suale deriz ki: Hak namına, hakikat hesabına olan tesadüm-ü efkâr ise, maksatta ve esasta ittifakla beraber, vesâilde ihtilâf eder. Hakikatin her köşesini izhar edip hakka ve hakikate hizmet eder. Fakat tarafgirâne ve garazkârâne, firavunlaşmış nefs-i emmâre hesabına hodfuruşluk, şöhretperverâne bir tarzdaki tesadüm-ü efkârdan bârika-i hakikat değil, belki fitne ateşleri çıkıyor. Çünkü, maksatta ittifak lâzım gelirken, öylelerin efkârının küre-i arzda dahi nokta-i telâkîsi bulunmaz. Hak namına olmadığı için, nihayetsiz müfritâne gider, kabil-i iltiyam olmayan inşikaklara sebebiyet verir. Hal-i âlem buna şahittir."(1)

Fikirlerin çarpışması ve münazaraya tutuşması şayet hak adına ve hakkın açığa çıkması için ise, bu fikirler temel ve esas konularda birlik ve beraberlik içinde olurlar. Bu insaflı insanlar hakkın bulunması ve açığa çıkarılması konusunda sadece vesile ve metotlarda ayrılığa düşerler.

Mesela; hakkın teyit ve tespit edilmesinde Fahreddin Razi akıl ve mantık metodu ile hareket ederken, İbn-i Arabi kalp ve keşif ile aynı maksada hizmet eder. Bu iki makbul zat maksatta bir iken, maksada hizmet etme metodunda ayrıdırlar.

Fikirlerin çarpışması ve münazaraya tutuşması şayet hak adına ve hakkın açığa çıkması için değil de sırf benliğini göstermek, taraftar olduğu ekolü üstün getirmek ve art niyetli bir şekilde nefsi ile hareket eder ise, o zaman bu tarz insanlar hakka hizmet değil fitne ateşine odun taşımış olurlar.

Bunların hedefi maksada hizmet değil nefse ve benliğe hizmet etmek olduğu için böyle bir düşünce ve hissiyat ile hareket edenlerin anlaşılır ve makul sayılabilecek bir tarafları ve telakkileri olamaz denilmek isteniyor.  

(1) bk. Mektubat, Yirmi İkinci Mektup.

Okunma Sayısı : 2694


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

cemdemir 25-Kasım-2016 00:19:28

"öylelerin efkârının küre-i arzda dahi nokta-i telâkîsi bulunmaz." efkarın küre-i arzda nokta-i telakisinin olmaması ne demek?

Editör 01-Aralık-2016 12:53:14

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bazı müfrit insanların düşünceleri öyle sivri öyle ekstrem öyle aşırı bir uçtur ki bu düşüncelerin insanlık içinde bir taraftarı bir zemini bir kabul noktası olmaz zaten bu tarz düşüncelere sosyolojide anomi deniliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör