Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Eğer şu Kâbe’nin ziynet ve nakşını görmek istersen, işte bak,.. hüzn-ü gurubîden, ferah-ı seherîden vücuda gelen melekûtî lezzet,.." Açıklar mısınız?

Yazar: Sorularla Risale, 05-6-2012

"Bir zaman, İslâmiyetin secâyâ, revâbıt, mehâsin-i ahlâkına işareten rumuz tarikiyle şöyle demiştim: Eğer şu Kâbe'nin ziynet ve nakşını görmek istersen, işte bak: Hayâ ve hamiyetten neş’et eden civanmerdâne humret; ... hüzn-ü gurubîden, ferah-ı seherîden vücuda gelen melekûtî lezzet;.."(1)

Bu paragrafta İslam’ın hidayet nurunun insana neler kazandırdığı, nasıl bir değişim sunduğu sembolik ve edebi bir dil ile ifade ediliyor.

Burada, Kabe İslam’ın iman ve hidayetini sembolize ediyor. İnsan, etrafında olan bitenlere iman ve hidayet nuru ile bakmaz ise, her şey guruba, yani batmaya mahkum varlıklardır onun için. Bu da insana bir hüzün ve bir acı veriyor.

Ama kalp ve ruhumuza iman ve hidayet nurunu yerleştirirsek, o zaman o hüzün ferah-ı sıhriye, yani o eşya yok olmayıp, bizimle bir dost ve akrabaya dönüşüyor. Bu da insana bir genişlik ve ferahlık veriyor. Yani insanın iç dünyasında ve manevi aleminde imani bir lezzet oluşuyor. 

(1) bk. Rumuz, İfade.

Okunma Sayısı : 2038


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

ilyas 12-Mayıs-2018 13:23:58

Hayâ ve hamiyetten neş’et eden civanmerdâne humreti anlayamadım.

Editör 14-Mayıs-2018 11:53:56

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Humret masumane şefkat demektir. Haya ve hamiyetten çıkan civanmertlik ise sözünde sağlam, iyilik sever ve kahraman gibi anlamlara geliyor. Demek insanda hem haya hem de hamiyet varsa diğer insanlara karşı iyilik sever ve şefkatli oluyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör