Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Müsavatsız adalet, adalet değildir." Yani bu ifadeyi, "Eşitlik adalet değildir.", diye anlıyorum. Burada ne anlatılmak isteniyor?

Yazar: Sorularla Risale, 11-5-2011

Öncelikle sizin anladığınız cümleyi düzenleyerek başlayalım. "Eşitlik adalet değildir." demişsiniz. Bu mana yanlıştır. Doğru olan, "Eşitsizlik adalet değildir." şeklinde olacaktır. Müsavat, eşitlik demektir. Ancak müsavatsız kelimesi eşitsizlik demektir. Şimdi açıklamasına geçebiliriz.

Müsavat eşitlik anlamındadır. Dolayısı ile hukuk önünde herkes eşit değilse, orada adalet diye bir şey olamaz. Faraza bir çiftçi ile vali bir meselede münakaşa edip adalete müracaat etseler, hakim ve savcı, çiftçiye konuşma fırsatı vermeden, "Sen nasıl olur da koskoca vali ile münakaşa edersin." diye çiftçiyi azarlasalar, adalet burada tahakkuk etmemiş olur. Zira adalet ve hukuk önünde çiftçi ile vali eşit olmalıdır.

Herkesin eşit olmadığı hukuk sisteminde adalet gerçekleşemez. Hukuk önünde konum, makam, mevkii, zenginlik, statü gibi kavramların yeri yoktur. Her insan konumu ne olursa olsun adalet ve hukuk önünde müsavi ve eşit olması gerekir.   

Hüküm hakkındır, yani haklı olan kuvvetlidir, kuvvet haktadır. Hazreti Ebu Bekir (ra) Halife olunca, yaptığı konuşmada  bu manaya işaret ederek şöyle söylemiştir:

"Ey insanlar! En iyiniz olmadığım halde yönetiminizi üstlenmiş bulunuyorum. İyi yönetirsem bana yardımcı olunuz; kötü yönetirsem beni uyarınız ve düzeltiniz."

diyerek başlıyor konuşmasına, başa geçenlerin söylemekten korkacağı sözlerle. Sonra şöyle devam ediyor iktidarı yani gücü tanımlayarak:

"Zayıflarınız benim nezdimde kuvvetli sayılır, onun hakkını başkalarından alıveririm. Güçlüleriniz bana göre zayıf demektir, onlardan başkalarının hakkını alırım!"(1)

Özet olarak, adaletin ve hukukun önünde maddi gücü olan kuvvetliler zayıf,  maddi gücü olmayan zayıflar da kuvvetlidir. İslam hukukunun adalet anlayışı bu şekildedir.

(1) bk. M. Yusuf Kandehlevi, Hayatü’s-Sahâbe, III/175-178.

Okunma Sayısı : 5623


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

Silinmiş Kullanıcı 11-Mayıs-2011

hukuk önünde herkes eşit ama mesela herkes işte çalışıyor herkese iş konusunda eşit davranmak haksızlıktır.çok çalışana çok ücret ,az çalışana ise az ücret verilmelidir.Burada adalet eşit davranmamaktır.Ben böyle anlamıştım burada söz konusu ise hukuk önündeki eşitlik.

karolin 18-Mart-2017 02:23:42

Müsavatsız adalet,adalet değildir diyor..Bunun önceki cümlelerle irtibatını anlayamadım.Nasıl acaba?

Editör 18-Mart-2017 11:10:52

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Müsavatsız adalet,adalet değildir" prensibini kim uygularsa mükafatını peşinen dünyada alır demektir. Çünkü bu tekvini bir emirdir. Bugün Avrupa bu prensibe sarıldığı için terakki edip dünyadan nasibini fazlası ile almaktadır. Ama biz Müslümanlar bu prensibe uymadığımız için güçlüler daima zayıfı ezmekte ve bizde dünyada perişanız ahirette garanti değil.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör