Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

Yedinci Lem'a Beşinci Vecih'te sahabenin istikbalde muttasıf oldukları ayrı ayrı mümtaz has sıfatları sayılmaktadır. Burayı açıklar mısınız?

Yazar: Sorularla Risale, 12-3-2011

 “Muhammed Allah’ın Resulüdür. Onunla beraber olanlar da kâfirlere karşı şiddetli, kendi aralarında ise pek merhametlidirler. Sen onların rükû ve secde ettiklerini görürsün. Onlar Allah’ın lûtfunu ve rızasını ararlar... (Fetih, 48/29)

“Onunla beraber olanlar.” Bu ayet Hazreti Ebu Bekir (ra)’a işaret ediyor. Onun Hazreti Peygamber (asm) ile olan yakınlığını ve sadık bir dost olduğunu vurguluyor.

“Kâfirlere karşı şiddetli.” Bu ayet Hazreti Ömer (ra)’a işaret edip onun ne kadar adil ve kudretli bir halife olacağına vurgu yapılıyor. Onun dönemindeki fetihler ve haşmetli İslam devleti bu manayı ispata kafidir.

“Kendi aralarında merhametli.” Bu ayet Hazreti Osman (ra)’a işaret edip onun ne kadar halim ve şefkatli bir halife olduğuna vurgu yapıyor. Hazreti Osman (ra) dönemindeki dahili ihtilaflarda Hazreti Osman (ra)  büyük bir fedakarlık ve şefkat göstererek kendi ruhunu feda etmesi onun müminlere ne kadar merhametli olduğunu gösterir. 

"Sen onların rükû ve secde ettiklerini görürsün. Onlar Allah’ın lûtfunu ve rızasını ararlar." Bu ayette Hazreti Ali Efendimize (ra) işaret ediyor. Hem dahildeki fitneler hem saltanatın ağır ve karmaşık işleri Hazreti Ali (ra)’ı takva ve ibadetten alıkoyamamıştır. O en zor ve en ağır şartlarda bile ibadet ve zikirden gaflet etmemiş, zühd ve takvası dillere destan olmuştur.

Okunma Sayısı : 3820


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

ufukalem 29-Aralık-2016 23:40:07

Hz. Zeynelâbidîn ve Taus-u Yemenî'nin çok secde etmekten alınlarında kalıcı iz mi belirmişti? "Evet o kadar acib fitneler ve dağdağa-i siyaset içinde, gece ve gündüzde Zeynelâbidîn gibi bin rek'at namaz kılan ve Taus-u Yemenî gibi, kırk sene yatsı abdestiyle sabah namazını eda eden çok mühim pek çok zâtlar, مَثَلُهُمْ فِى التَّوْرَيةِ sırrını göstermişlerdir."

Editör 08-Ocak-2017 15:28:24

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Çok namaz kılanların alnında secde izi görülür bu günümüzde ki insanlarda bile vardır. Özellikle tabiin döneminde salihlerin çok fazla secde ve ibadet etmeleri harikulade bir seviyeye ulaşmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

X