Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Meselâ, hadsiz masnuattan, yalnız cüz’î bir misal olarak, insan başı içinde bir hardal küçüklüğünde bir yerde yerleştirilen kuvve-i hafızaya bakıyoruz..." Bilgisayarların yüzlerce binlerce GB'lık hard diskleri çıktı. Bu Üstad'ın misalini zayıflatır mı?

Yazar: Sorularla Risale, 07-3-2011

Teknolojinin ürettiği bellekler, insan hafızasının zayıf ve basit bir taklididir. Nasıl insanoğlu bir sineğin kanadını icat edip can veremiyor ise, aynı şekilde adi bir taklit hükmünde olan teknolojik bellekler de İlahi sanat olan insan hafızasına yetişemez, onu katiyetle geçemez. Zira teknoloji bu insan hafızasının ürünüdür.

İnsan hafızası mükemmel bir işlemci ve mükemmel bir arşivleme sistemi sayesinde ortalama  yetmiş yıllık bütün sesleri ve görüntüleri mükemmel bir çözünürlük ve  ses kalitesi ile depolayabiliyor. Böyle mucize suretinde olan İlahi bir sanatı, beşerin adi  bir taklidi ile kıyas etmek gerçekten komik ve saçma bir kıyaslamadır.

İnsan hafızasının kaç yottabayt olduğunu teknoloji bile tahmin edemezken, bir iki terabaytlık bilgisayarları insan hafızası ile mukayese etmek ancak bilgisizlik ile izah edilebilir. (1 YB = 1.099.511.627.776 TB)

Okunma Sayısı : 3212


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

sami 07-Mart-2011

Bilim Adamları insan hafızasının sonsuz bilgi depo edebileceğini üzerinde duruyorlar. Kesin ispat edilmememsine rağmen teoriler bu yönde. Fakat biz ihtiyac duymadığımız bilgileri çok çabuk unutuyoruz. Geçici belleğimize kaydedilen bilgiler kalıcı belleğe geçtiği zaman hiç unutulmuyorlar. Yani öğrenilen bilgiler eğer unutulmazsa sonsuz kapasitede ezber yeteneğimiz var demektir. Bu da ebed için yaratılan ve baki olacak insan ruhu için çok önemli özelliktir. Çünkü hafızanın belli bir kapasitesi olasa cennete milyonlarca seneden sonra dolabilir. Dünyadaki hatıraların ve Cennette de kazanılan marifet ve ilmin heba olması söz konusu olabir. Bu yüzden insan hafızasın milyonlarca terrabaytdan ziyada sonsuz kapasitede olması beka için yaratılan insan a daha uygun diye düşünüyorum.