Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

Üçüncü Basamağın ilk paragrafına göre, yer küresinde bulunan meleklerin, semavatta görev yapmaları onlar için bir sıkıntı ve meşakkat sebebi olabilir mi?

Yazar: Alaaddin BAŞAR (Prof. Dr.), 20-1-2011

"Semânın sükût ve sükûneti ve intizam ve ıttıradı ve vüs’at ve nuraniyeti gösterir ki, sekenesi, zeminin sekenesi gibi değiller; belki, bütün ahalisi muti’dirler. Ne emrolunsa onu işlerler. Müzahame ve münakaşayı icap edecek bir sebep yoktur. Zira memleket geniş, fıtratları safi, kendileri masum, makamları sabittir."

Semanın sekeneleri ile zeminin sakinlerinin fıtratları ile mekânları arasında bir tenasüp ve denge olduğu anlaşılmaktadır. Acaba yer küresinde bulunan meleklerin, semavatta görev yapmaları onlar için bir sıkıntı ve meşakkat sebebi olabilir mi?

Bediüzzaman Hazretleri melekler için “fıtratları safi, kendileri masum, makamları sabittir” buyuruyor. Onların gıdaları ibadettir. Cennette olan bir melek, cennet ehline hizmetle ibadet görevini yerine getirdiği gibi, cehennemde görevli melek de cehennem ehline azap vermekle ibadetini yerine getirmiş olur. Onların tenezzüh için mekân beğenme gibi bir meseleleri yoktur. Yeryüzünde görevli melek de arşa müekkel melek gibi ibadet ve tefekkür zevkinden hissesini alır.

Şu var ki, buranın melekleri buraya göre, arşınki de oraya göredir. Yeryüzündeki canlılar birbirinden çok farklı oldukları halde her canlı, kendi hayatından memnun olduğu, başka türleri kıskanmadığı, halinden şikayetçi olmadığı gibi, ondan çok daha ileri bir derecede, her melek kendi makamından ve görevinden memnundur. Onları, şehir merkezi yerine uzak bir köye tayin edilen memurlarla kıyas etmek yanlış olur.

Okunma Sayısı : 2711


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !