Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

Başka cemaatlere giden; ama Risaleleri de düzenli okuyup istifade edenler de Nur talebesi olabilir mi?

Yazar: Sorularla Risale, 12-1-2011

Önemli olan Risale-i Nurlardan istifade edip imanımızı kurtarmamızdır. Risale-i Nurlar umumun malıdır, yani bütün insanlığın ve Müslümanların istifade etmesi gereken bir iman tefsiridir. Bu sebeple hangi meslek ve meşrepten olursa olsun, herkes Risale-i Nurları okumak ve bu zamanın dinsizlik cereyanından kendini kurtarmak ile mükelleftir.

İnsanın bir meslek ve meşrep üstünde sebat edip orada devam etmesi, terbiye ve feyiz açısından daha verimlidir. Lakin iki mesleğe de olan muhabbet ve ilgi, birisini birisine feda ettirmeyi gerektirmez. Madem her ikisinden de vazgeçmek istenmiyor, o zaman her ikisini de muhafaza etmek en tutarlı yoldur.

Yani Nur talebeliği açısından farklı bir meslekte gitmeye mani teşkil eden bir durum yoktur. Nitekim Üstad Hazretlerinin talebeleri içinde ehli tasavvuf olanlar da vardı ve mesleklerini muhafaza edenler de olmuştur. Üstad Hazretleri böyle talebelerine çift kanatlı demiştir.

Okunma Sayısı : 2586


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

halili 04-Aralık-2016 10:14:13

üstadın çifte kanatlı dediği kişiler diğer kişilerden daha üstün mü, veya daha avantajlı mı acaba?

Editör 05-Aralık-2016 13:09:43

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Böyle bir yorumla biz hiç karşılaşmadık. Yani üstünlük biraz da kişinin kabiliyetine göre değişir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

halili 05-Aralık-2016 21:25:52

Ben de böyle bir cevapla hiç karşılaşmamıştım doğrusu; şöyle ki üstadın çift kanatlı dediği kişiler, hem tarikat ehli hem de risalei nur talebesi, böyle iki kanatla gitmek tek kanatla gitmekten daha üstün mü daha iyi mi?

halili 05-Aralık-2016 21:30:18

Bu yorumun nesini beğenmediniz veya nesine şaşırdınız anlam veremedim, gayet OLASI bir yorum. Sorumun cevabı da unutulmasın bu arada ?

Editör 06-Aralık-2016 10:40:39

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Çift meslek ile gidenler tek meslek ile gidenlerden mutlaka üstün olur önermesi sağlıklı ve genel bir önerme olamaz. Üstünlüğün illeti kabiliyet ve mazhariyettir çok mesleklilik değildir. Bizim ifade etmeye çalıştığımız nokta burasıdır. Hatta branşlaşma günümüzün bir realitesidir. İnsan bir mesleğe ne kadar iyi odaklanırsa o kadar başarı kazanma şansı yükselir ama birden fazla meslek ile uğraşanların başarı oranı azalır. Çünkü dikkat ve emek parçalanır insan süpermen olmadığına göre dolayısı ile başarısı da parçalanır. İşe birde bu boyuttan bakmak gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör