Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

Yeisten kaçarken ucba, Ucbdan kaçarken de yeise düşüyorum, ne yapmalıyım? Bir de Üstadın, Risalei nur talebelerini övüp cennete kabre imanla gideceği yönünde söyledikleri; ucba teşvik etmez mi?

Yazar: Sorularla Risale, 29-12-2010

Cennete bakıp ibadetleri şevk ile yapmak ucb sayılmaz. Zira ucb; insanın amelini kafi görüp ameli terk etmesi ya da yapamaması demektir. Halbuki cennete bakarak amale sarılmak ve daha şevk ile yapmak ucbun zıddıdır. Bu sebeple cennet şevki ya da cehennem korkusu ile ibadet ve amellere motive olmak güzel ve teşvik edilmesi gereken bir durumdur. Dikkat edilmesi gereken nokta; insanın ibadet ve amelini yeterli görüp ibadeti terk etmesidir. Zaten ucba düşen insan, amele muvaffak olamayan insandır.

Üstad Hazretleri şahısları değil mesleği övüyor. Yani Risale-i Nura talebe olan iman ile kabre girer inşallah cennetlik olur diyerek, iman ve Kur’an hizmetine teşvikte bulunuyor. Yoksa Hasan, Mehmet cennetlik demiyor. Yol ile yolcu ayrıdır, yol övülebilir bunun bir sakıncası yoktur; lakin yolcunun yüzüne karşı övülmesi sakıncalı olur. Üstad burada yolcuyu değil, yolu övmüştür bu da ucb sınıfına girmez.

Okunma Sayısı : 4294


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

nur1453 04-Temmuz-2018 14:56:31

Maşaallah çok güzel bir şekilde izah edilmiş.. ALLAH RAZI OLSUN ...