Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

Hazreti Ali'nin yere yatırıp öldüreceği adamın, tükürmesine karşılık onu öldürmemesi hadisesinin aslı nedir, o kafir Müslüman olmuş mudur?

Yazar: Sorularla Risale, 22-12-2010

"Câ-yı ibret bir hadise: Bir vakit, İmam-ı Ali Radıyallahü Anh bir kâfiri yere atmış. Kılıcını çekip keseceği zaman o kâfir ona tükürmüş. O, kâfiri bırakmış, kesmemiş. O kâfir ona demiş ki: 'Neden beni kesmedin?'"

"Dedi: Seni Allah için kesecektim. Fakat bana tükürdün; hiddete geldim. Nefsimin hissesi karıştığı için ihlâsım zedelendi. Onun için seni kesmedim."

"O kâfir ona dedi: 'Beni çabuk kesmen için seni hiddete getirmekti. Madem dininiz bu derece sâfi ve hâlistir; o din haktır.' dedi."(1)

Risale-i Nurlardaki bu ibarelerden, o kişinin imana ve hidayete geldiği anlaşılıyor. Ehl-i sünnet alimleri Şia kaynaklı rivayetlere itibar etmemişlerdir. Bu sebeple Şia kaynaklarında nasıl geçtiği o kadar da kayda değer değildir. Şia mezhebine taassup ve bidat karıştığı için, olayları sağlıklı ve objektif değerlendiremezler. Bunun numuneleri tarihte çoktur. Biz o kaynakları değil, Ehl-i sünnettin kaynaklarını esas alıyoruz. Ayrıca olayın aslı zaten Risale-i Nurlarda kafi derecede beyan ediliyor.

(1) bk.  Mektubat, Yirmi İkinci  Mektup.

Okunma Sayısı : 4713


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !