Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

Allah'a inanmayanlara, ateistlere Risalelerden hangi bahisler okunabilir?

Yazar: Sorularla Risale, 22-10-2010

Doktor hastasını öncelikli olarak tahlil ve tetkik vasıtası ile teşhis eder. Teşhis neticesinde; hastalığın ne olduğu sabit olduktan sonra tedavi sürecine geçilir. Tedavi hastalığın gereklerine göre yapılır.

İnsanlara, Kur'an ve iman hakikatlerini ulaştırmak ve tebliğ etmek de aynen bir hastalığı tedavi etmek gibi hassas ve önem arz eden bir konudur. Muhatabımızın fikri yapısını iyi bir tetkik ve tahlilden sonra ne vereceğimize bakmamız gerekir. Üstad'ın tabiri ile "muktezay-ı hale ve muhataba mutabık hareket etmek gerekir." Yani muhatabımızın ruh haline uyumlu ve olumlu hareket etmemiz gerekir.

Manevi hastalığı ateizm olan birisine öncelik olarak; Allah’ın varlığı ve birliği kati ve mukni deliller ile izah ve ispat edilmesi gerekir. Bu hususta asrımızda en selahiyetli eser; Risale-i Nurlardır. Risale-i Nurlar imanı olmayana imanı, imanı taklidi olanın imanını da tahkiki bir surete çevirir.

Risale-i Nur'un bütün parçalarında Allah’ın varlığı ve birliği ispat edilmekle beraber, makam olarak en bariz ispat ve izah şu risalelerde geçiyor: Tabiat Risalesi,  Ayetü'l-Kübra, Yirmi İkinci Söz, Hüve Nüktesi, Meyve Risalesinin Altıncı Meselesi.

Bu risalelerin en inatçı dinsiz filozofları bile susturduğunu Üstad ifade ediyor. Ama bu eserlerin tecrübeli bir kardeş eşliğinde mütalaa edilmesinin daha tesirli olacağı  kanaatindeyiz. İnşallah bu risaleler başka kaynaklara ihtiyaç bırakmaz.

Okunma Sayısı : 23965


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !