Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

Bediüzzaman Said Nursi neden lahikaları yazma ihtiyacı duymuştur?

Yazar: Sorularla Risale, 25-9-2010

Lahikalar, Üstad'ın talebeleri ile mektuplaşmasından hasıl olan kitaplardır. Bu mektuplar daha çok, hizmet tarzı ve metotları hakkında  talebeler ile Üstat arasında bir diyalog aracıdır.

Malum, Üstad zamanında telefon ve iletişim araçları yaygın olarak kullanılmıyordu, en yaygın haberleşme aracı mektuplaşma idi. Bu yüzden Üstat, talebelerini mektuplaşma ile aydınlatıyor ve terbiye ediyordu. Ya da talebeleri bir meramını ve sorusunu mektup vasıtası ile Üstad'a iletiyordu. Üstat da buna mektup ile cevap verdiği için, bu mektupların toplamı bir mecmua şeklini almıştır.

İçinde çok kıymetli hizmet metotları ve ilmi tespitler olduğu için, bunların zayi olmaması için, lahika tarzında tabedilmiştir. Yine Üstad'ın mahkeme müdafaaları da bu lahikalara dahil edilmiştir ki, ileriki nesillere o dönemde yapılan keyfi zulümlerin vesikası olsun.

Üstad'ın iman hizmeti, ülke sınırlarını aştığı için, uzak yerlerdeki talebeleri  ile mektuplarla haberleşmiştir. Bu mektuplar da hatıra nevinden lahikalara dahil edilmiştir.

Okunma Sayısı : 6173


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

hakan_23el 25-Eylül-2010

bildiğim kadarıyla lahikalar da diğer sözler kadar değerlidir . üstat hazretleri hepsinin ayrı kıymeti var manasın da birşeyler söylemiş.

omrc07 19-Nisan-2018 13:22:07

Lahikalar Risale-i Nurun programıdır.En dar daireden en geniş daireye kadar vakti zamanı gelince tatbik edilecek esasları içermektedir.Şahsı maneviye düşen de daire daire bu esasların tatbikidir.