Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Şeytan sizi Allah'ın rahmetiyle kandırmasın." mesajını nasıl anlamalıyız? Risaleler ışığında cevap verir misiniz?

Yazar: Sorularla Risale, 16-8-2010

Yanlış ve hatalı yolda olduğumuzu anlamanın en sağlam ve kestirme yolu, şeriat ve sünnettir. Yani hal ve durumumuz şeriata ve sünnete uygun ise sorun yok demektir; uygun değilse şeytan bizi kandırıyor demektir. Aynı mihenk ve ölçü manevi ve kalbi ahvalimiz için de geçerlidir. Şeriat ve sünnet bütün davranışlarımızın mizanı ve mihengidir. Bizim tek rehber ve modelimiz şeriat ve sünnettir.

İslâm inancında "mümin ümit ile korku arasında" olmalıdır. Ne Allah’ın rahmetine bütünü ile umut bağlayıp ameli terk etmek doğrudur, ne de Allah’ın rahmetinden umudu kesip "ben affedilmem" diyerek küfür ve amelsizlik kuyusuna düşmek doğrudur. Mümin ümit ile korku arasında yaşamak ile mükelleftir. Allah’ın rahmet ve affı olduğu gibi azap ve cezası da vardır.

Celal ismi Allah’ın kahhar, intikam, ceza, azamet, haysiyet, gibi sıfatlarını temsil eder. Bu sıfatların tecellileri insanın akıl ve duygularını dehşet ve vahşet içerisinde bırakır. İnsanlarda bu sıfatların dehşetli tecellisinden dolayı  korkup kaçma ve bir yere sığınma meyli oluşur. Tabi burada dehşet ifadesi azamet ve Kibriya anlamındadır.

Cemal ismi ise, Allah’ın lütuf, şefkat, af, ihsan, cömertlik, ikram gibi sıfatlarını temsil eder. Bu sıfatlar da kendine iman ve ibadet ile itaat eden kulların taltif ve mükafatlandırılmasını gerektirir.

İşte celal isim silsilesinin dehşetli tecellisinden korkup sığınma ihtiyacı hisseden insan, Allah’ın bu cemal isim silsilesine sığınır ve onun şefkatli kucağına atılır. Tıpkı annesinden tokat yiyen çocuğun tekrar annenin şefkatli kucağına atılması gibi. İnsan da aynı şekilde Allah’ın celal isminin dehşetli ve haşmetli tecellisinden hayretle korkup, cemal isminin şefkatli ve merhametli kucağına firar etmelidir.

Okunma Sayısı : 4564


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Yorum yok !