Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

Celcelutiye duasını Şia kaynaklarının övdüğünü işittim. Ehl-i sunnet ulemasından Celcelutiye duasına özel bir önem veren, öğrencilerine veya müridlerine Celcelutiye okumayı telkin eden alim veya şeyh var mıdır?

Yazar: Sorularla Risale, 31-7-2010

Celcelûtiye Kasidesi; Hazret-i İmam-ı Ali'nin en mühim ve esrarlı kasidelerinden birisi ve hattâ en birincisidir. Bu kasideyi de, Hazret-i Üstad, daimî ve hergün vird şeklinde olarak değil, arasıra okumuş ve ondan çok büyük ve mühim sırları keşfetmiştir.

Bu kasidenin şöhreti dünyaca ma'lum olduğu ve bir çok tılsım ve havas kitaplarında mevcud olduğu gibi, hâs olarak Mecmuat-ül Ahzab kitabı 2/499'dadır. Onun bir çok şerh ve hâsiyetleri de bu kitapta mevcuttur.

Ayrıca Hazret-i Üstad Bediüzzaman, Celcelûtiye Kasidesi'nin sırları hakkında iki tane risale te'lif etmiştir. Bunlar Yirmi Sekizinci Lem'a ile, Sekizinci Şua'dır. İsteyen bu iki risaleye bakabilir. 

Kaynak:
A. Kadir Badıllı, Risale-i Nur'un Kudsi Kaynakları.

Okunma Sayısı : 13218


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

simurg75 31-Temmuz-2010

celcelutiye duası dediğiniz duanın kaynağı var mıdır...Sizcede malum Duanın kynağı kuran ve sünnet olması lazım bu duyaı okuyan başka sahabeler veya tabiin veya tebettüttabinden okuyanlar var mıdır isimleri...

Vbdestabe 31-Temmuz-2010

Açıklamaları okudum makul mucib cevaplar verilmiş lakin ehli sünnet kaynaklarında celcelutiye geçmemektedir cevşen gibi ama üstad gibi bir müçtehidi küll ona isnat ediyorsa bir bildigi vardır. konuyu uzatmamak lazım sonuçta üstat bizden daha alim bir bildigi vardır.