Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"O meseleye dair haddinden tecavüz edenin haddini bildirmek için, şu Söz, o mesele-i içtihadiyeye dair yazıldı." İçtihad Risalesi'nin yazılmasına neden olan kişi kimdir?

Yazar: Sorularla Risale, 30-7-2010

Üstat burada bir şahsı değil, bir fikri nazara alarak cevap veriyor. Vermiş olduğu cevap kıyamete kadar çıkmış ve çıkacak olan bu zihniyetteki adamlara bir cevap şeklindedir.

Genel de içtihat heveslisi olan gruplar, içtihadı, dini anlamakta ve kolaylaştırmakta değil, sulandırmak ve savsaklamakta kullanan reformist insanlardır. Üstad'ın hedefinde olanlar da bu zihniyette olan guruplardır. Yani bid’alara taraftar olan reformistlerdir. Bunların bu kötü niyetli yorumlarına karşı hem Üstat, hem de Ehl-i sünnet alimleri tedbir için eserler yazmışlardır.

İşte bu İçtihat Risalesi'nin yazılış gayesi ve sebebi; bu bozuk fikirlere set çekmek içindir. Şu da bir gerçektir ki, Üstad hiçbir zaman şahıslarla meşgul olmamış, onların şahsında, fikirleri hedef almıştır. Bu nedenle de şahıs isimleri vermekten hep kaçınmıştır. Üstadımızın ismini vermediği bir zatın ismini bizim vermemiz, elbette ki doğru olmayacaktır?

Okunma Sayısı : 4116


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

birkanaksut 30-Temmuz-2010

Bir filozofun bir sözü var: Küçük insanlar kişilerle,büyük insanlar ise fikirlerle uğraşır.. bu söz hakikat nazarında çok değişik yorumlara maruz akalabilir ama paylaşmak amacıyla yazdım...

serdar.rnk 11-Ekim-2018 08:43:03

Prens Sebahattin köşe yazısında söylemiş. İçtihad kapısı açılsın, heykellerin memnuiyeti, taaddüd-ü ezvac vs. konuşulsun diye.