Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Sâhil-i selâmet olan Dârüsselâma Ümmet-i Muhammedi'yeyi (a.s.m.) çıkaran bir Sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeleriz." cümlesini özellikle "sefine-i Rabbaniye" kavramını nasıl anlamalıyız?

Yazar: Sorularla Risale, 29-7-2010

"İşte, ey Risale-i Nur şâkirtleri ve Kur'ân'ın hizmetkârları! Sizler ve bizler öyle bir insân-ı kâmil ismine lâyık bir şahs-ı mânevînin âzâlarıyız. Ve hayat-ı ebediye içindeki sâadet-i ebediyeyi netice veren bir fabrikanın çarkları hükmündeyiz. Ve sâhil-i selâmet olan Dârüsselâma Ümmet-i Muhammedi'yeyi (a.s.m.) çıkaran bir Sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeleriz."(1)

Yukarıdaki paragrafta yer alan fabrika, insân-ı kamil, sefine gibi ifâdeler, maddi olmaktan ziyâde manevi anlamda kullanılmıştır. Nasıl ki, maddi bir fabrikada, küçük büyük her çark, vazifesini yaparak ortak bir ürün netice veriyor. Öyle de, mânevi hizmetleri yapanların da aynı uyum içinde hizmet etmeleri gerektiği nazara veriliyor.

Diğer taraftan, yine bir maddi gemideki çalışma esasları ve gemide çalışanların durumları nazara verilerek, "İslama hizmet edenlerin de kendilerini manevi bir gemide, İslam ümmetini selamet sahiline çıkaranlar olarak görmeli ve o şuurla çalışmalıdır." mesajı verilmektedir.

Ancak bu gemi, insanların yaptığı bir gemi değildir. Peygamber Efendimiz (asm)'in kaptanlığında hareket eden ve Allah'ın maddi ve manevi terbiyesinden geçmiş bir gemidir. Bu atıflar, hizmete ciddiyet kazandıran nisbetlerdir.

Şüphesiz, bu benzetmenin detaylarına indiğimizde, daha bir çok ince mesajların olduğunu görmek mümkündür.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Birinci Lem'a.

Okunma Sayısı : 7115


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

yunusniyazi 29-Temmuz-2010

Tesekkur ediyorum, lakin ben burada Rabbani tabirini anlamak istemistim... Mesela neden Sefine-i Ribbiyyun degil de Rabbaniye? Tasavvuftaki seyr minallah tabiri ile irtibati var mi? Esas bunu merak ediyorum...

Editör 29-Temmuz-2010

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Rab: Cenâb-ı Hakk'ın isimlerinden biridir. Terbiye eden anlamındadır. Cümledeki karşılığı ise: "İnsanın terbiyesinden geçen gemilere karşılık, dünya da Allah'ın terbiyesinden geçmiş bir gemidir." anlamında kullanılmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör