Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Sahret namında uhrevî bir madde, bir hakikat gönderilip Sevr ve Hut meleklerine bir noktai istinat edilmiş diye Benî İsrailin eski peygamberlerinden rivayet var ve İbn-i Abbastan dahi mervîdir." Buradaki sahret nedir, meleklere nasıl istinat olmuş?

Yazar: Sorularla Risale, 31-5-2010

Sahret, Kudüs'teki kutsal mabette bulunan çok eski ve tarihî bir kayadır. Risale-i Nur'da da bahsi geçen buradaki Sahret taşı, oldukça önemli ve mukaddes bir taştır. Asa-yı Musa'da belirtildiği gibi, Cennetten gelen bu taş, bu dünyanın baki aleme dönüşmesinde bir esas olacaktır. Ayrıca bu taş rivayetlere göre dünyayı taşıyan Sevr ve Hut meleklerinin, manevi önemine binaen bir dayanak noktasıdır. (1)

Bu taşa ayrıca Sahretullah denmektedir. Bu taş beyt-i Mukaddeste, çok eski ve tarihi bir kayadır. Hz. Peygamber ( a.s.m) mi'raç gecesinde bu kayadan uruc ettiği hakkında rivayet vardır. Bu kayaya "Hacer-i Muallak" da denir.

Üstadımız'dan da anladığımıza göre, bu taş dünyaya müekkel ve nezaretçi olan iki meleğin ( Sevre ve Hut ) Küre-i arzı taşımalarında nokta-i istinat olmakta ve onlara yardımcı olmaktadır.

(1) bk. Şualar, On Birinci Şua.

Okunma Sayısı : 9307


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

birfakiradam 31-Mayıs-2010

Cennetten getirilen ve fâni küre-i arzın bâki bir temel taşı olmak, yani ileride bâki Cennete bir kısmını devretmeye bir işaret için sahret namında uhrevî bir madde, bir hakikat gönderilip Sevr ve Hut meleklerine bir nokta-i istinad edilmiş diye Benî İsrailin eski peygamberlerinden rivayet var ve İbn-i Abbastan dahi mervîdir. Maatteessüf bu kudsî mânâ, mürûr-u zamanla bu teşbih, avâmın nazarında hakikat telâkki edilmekle aklın haricinde bir suret almış. Madem melekler havada gezdikleri gibi toprakta ve taşta ve yerin merkezinde de gezerler; elbette onların ve küre-i arzın üstünde duracak cismânî taş ve balığa ve öküze ihtiyaçları yoktur. 11. MESELE Yukarıdaki cevapta ifade edilen " Üstadımızdan da anladığımıza göre, bu taş dünyaya müekkel ve nezaretçi olan iki meleğin (Sevre ve Hut) Küre-i arzı taşımalarında nokta-i istinat olmakta ve onlara yardımcı olmaktadır." cümlesinin tekrar gözden geçirilmesini rica ederim. çünkü cevaptaki ifade avamın yanlış edilen telakkisi olarak anlaşılıyor. üstad ise; "onların ve küre-i arzın üstünde duracak cismânî taş ve balığa ve öküze ihtiyaçları yoktur."diyor.

barsan23 06-Nisan-2011

çok teşekkürler ALLAH razı olsun.

Murat Dönmez 15-Şubat-2014 12:36:14

Lütfen birfakiradamın yorumunu dikkate alıp cevabı düzeltin. Ben de aynı kanaatteyim.