Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"İnsanın sair nevilerdeki tasarruf ve münasebetine ve kumandanlığına işaret eden bir fihriste ve bir liste hükmündedir." Bu cümleyi izah eder misiniz?

Yazar: Sorularla Risale, 13-3-2010

Bir tabur askerin içinde, komutanlar omzundaki apolet ile bilinirler. Şayet komutanların apoletleri olmasa ve askerler gibi apoletsiz elbiseler giyseler, büyük karışıklıklara ve serkeşliklere sebebiyet verir. Yani ast üst ilişkisi ortadan kalkar, bir düzensizlik oluşur. Apoletlerin en büyük misyonu ast üst ilişkisini temyiz etmek içindir. Bu ast üst ilişkisi ortadan kalksa ve normal sivil bir hayatta olunsa, apoletler komik ve gereksiz durur.

Aynen bu misalde olduğu gibi, bu dünya kışlasında insan sair mahlukatın kumandanı, elbiseleri de insanın apoletleri gibidir. Elbiseler dünya kışlasında ast üst ilişkisine bir sembol bir, işaret mesabesindedir. Bu apoletler hükmünde olan elbiseler, ahiret hayatında ihtiyaç olmaktan çıkacağı için orada bu elbiselere ihtiyaç kalmayacak, ama onun yerine fıtri ve nurani bir elbisede verilecektir.

Fihriste ve liste apolet, makam ve imtiyaza bir teşbih, bir kinayedir.

Okunma Sayısı : 2355


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

isahalim 02-Aralık-2017 19:38:51

İnsanların elbiseleri çeşitli kumaşlardan, farklı renk, desen ve tarzlarda olup; hayvan türlerinin fıtri elbiseleri ise ayrı olmakla beraber o türün elbisesi tip tek tip olduğundan, insanlar o her bir hayvan türünün elbisesini temsilen farklı renk, desen ve tarzlarda mı giyiniyorlar ? Bu yorumum hatalı mı?Buna ilave olarak farklı hayvanların derisinden, yününden de elbiseler, süsler elde ediliyor, istediğimiz şekilde istifade ediyoruz, bu da kastediliyor olamaz mı acaba, " İnsanın sair nevilerdeki tasarruf ve münasebetine ve kumandanlığına işaret eden bir fihriste ve bir liste hükmündedir." cümlesiyle ?

Editör 06-Aralık-2017 15:46:44

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu da bir bakış açısı olabilir ama bize biraz tekellüflü geldi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör