Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Cenâb-ı Hak, insandan başka zîruh mahlûkatına fıtrî birer libas giydirdiği gibi, meydan-ı haşirde sun’î libaslardan üryan olarak, fakat fıtrî bir libas giydirmesi, ism-i Hakîm muktezasıdır." cümlesini izah eder misiniz?

Yazar: Sorularla Risale, 10-8-2009

Üstad'ın, suni libastan kast ettiği şey, dünyada bir ihtiyaca binaen giydiğimiz kumaştan yapılmış elbiselerdir. Bu dünyada giymemizin sebebi, sıcak ve soğuktan korunmak ve diğer mahlukatlar nazarında farkımızın ortaya konulması içindir. Bu ihtiyaçlar ahiret aleminde olmayacağı için suni elbiselere de ihtiyaç kalmayacaktır. Bu sebeple mahşer meydanında insanlar, dünyadaki kumaşlardan yapılmış elbiseleri giymeyecekler, üryan, yani çıplak olacaklar.

Yalnız, Allah nasıl diğer mahluklarına fıtri bir elbise giydiriyor ise, insana da fıtri bir elbise giydirmesi onun hikmetinin bir gereğidir. Elbette bu fıtri elbise tıpkı cild ve deri gibi insanın cesedine yakışan ve rahatsızlık vermeyen güzel bir elbise olacaktır. Bu Allah’ın hikmetinin şanındandır. 

Okunma Sayısı : 3926


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

isahalim 02-Aralık-2017 19:40:43

"Cenâb-ı Hak, insandan başka ZİRUH mahlûkatına fıtrî birer libas giydirdiği gibi.." cümlesine göre CİNLERİN, meleklerin, ruhanilerinde mi elbiselerinin var olduğunu anlayacağız?

Editör 06-Aralık-2017 15:44:55

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Elbette cinlerin, melek ve ruhanilerin kendilerine uygun bir libası var.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör