Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Haber Grubu
Mail adresiniz:
(Haftalık e-bülten aboneliği)

"Zevâl-i lezzet elem olduğu gibi, zevâl-i elem dahi lezzettir." ifadesini açıklayabilir misiniz?

Yazar: Alaaddin BAŞAR (Prof. Dr.), 20-5-2009

Zeval; yok olmak anlamındadır. Elemin bitmesi, lezzeti netice veriyor. Lezzetin bitmesi ise elemi sonuç veriyor.

Mesela; sevdiğimiz bir yakınımıza kavuşmak lezzet ve mutluluk vermektedir. Ancak aynı kişiden ayrılmak elem vermektedir. Bu elem, lezzetin bitmesinden kaynaklanan bir elemdir.

Ve keza; bir hastalığa veya musibete yakalanmak elem ve sıkıntn verici bir olaydır. Ancak aynı hastalık ve sıkıntının sona ermesi, bize bir sevinç ve mutluluk hali vermektedir. Bu sevinç ve mutluluk, hastalık ve musibet eleminin yok olmasıyla ortaya çıkmaıtadır.

Okunma Sayısı : 14659


Pdf Olarak Kaydet - Word Olarak Kaydet

Paylaş |

Yorumlar / Yeni Yorum Ekle

Soru ve cevap hakkında yorumlarınızı, cevaba katkılarınızı ve önerilerinizi bize bu alandan gönderebilirsiniz.
Yorum yazabilmeniz için üye olmanız veya eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Gelen Yorumlar

halili 06-Şubat-2017 10:17:00

Hocam bana bu bakış açısı pek mantıklı gelmiyor; şöyle ki, olumlu ve lezzetli bir durumdan alınan lezzetin bitmesiyle oluşan eleme rağmen pişman olmayıp tekrar lezzeti talep ediyor.... aynı şekilde aldığı acılı olumsuz bir durumun sona ermesinden gelen hafiflik ve lezzete rağmen insan tekrar o acıya maruz kalmak istemiyor... buda yukardaki görüşün tutmadığını gösteriyor.

Editör 07-Şubat-2017 12:26:27

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada insanın talep etmediği elemdir elemin zevalinden gelen lezzet değildir. Lezzeti şiddetle talep etmesi de lezzetin kendisinedir zevalinden doğacak elemi düşünmek istemiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

halili 08-Şubat-2017 01:14:30

Mesele tam olarak anlaşılmadı.. Risaleinur külliyatının bütün kitaplarında yukarıdaki dustur geçiyor("Zevâl-i lezzet elem olduğu gibi, zevâl-i elem dahi lezzettir." ) Bu dusturdan MAKSAT nedir ? Ben burdaki maksattan şunu anlıyorum ; hastalık, musibet elemdir fakat bunların bitimi lezzet olduğu için kaçmayın sevin isteyin.... sevinç, mutluluk veren olayların bitimi ise elem sıkıntı olduğu için istemeyin talep etmeyin diye anlıyorum, böyle anladığım için ilk yazdığım yorumdaki soruyu soruyorum size tekraren?

halili 08-Şubat-2017 02:00:43

yani, sevinç ve mutluluk veren olayların verdiği lezzet zevalindeki elemden çok ağır bastığı için sevinç ve mutluluk veren olayları talep etme hükmü bozulmuyor.. aynı şekilde, hastalık musibetler gibi olayların verdiği elem zevalindeki lezzetden çok daha ağır bastığı için hastalık ve musibet gibi olayları istememe hükmünü bozmuyor. Neticede lezzetli olaylar talep ediliyor, elemli olaylar talep edilmiyor; olması gerekende budur zaten.?

Editör 08-Şubat-2017 11:58:59

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hastalandığında bu manayı düşün teselli ol anlamında söyleniyor. Yoksa kimse hastalanmayı istemez. Haram ya da gafletli bir lezzetinde bitmesinden sonra gelen maddi ve manevi elemi düşün ona yaklaşma deniliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör